Co přesně říkají jednotlivé body přijaté rezoluce OSN? Prohlédněte si je ZDE.

Černochové a představitelům dalších států vadí zejména to, že v přijaté rezoluci chybí jednoznačné odsouzení teroristických útoků Hamásu.

„Přesně před třemi týdny Hamás vyvraždil více než 1400 Izraelců, což je na jejich počet obyvatel více obětí, než zavraždila militantní islamistická organizace Al-Káida 11. září 2001 v USA,“ vyjádřila se v sobotu ministryně.

Vadí jí také, že proti bezprecedentnímu teroristickému útoku se ze všech členů postavilo jen čtrnáct zemí. „Stydím se za OSN. Dle mého názoru nemá ČR v organizaci, která fandí teroristům a nerespektuje základní právo na sebeobranu, co pohledávat. Vystupme,“ navrhla.

Česká ministryně obrany Jana Černochová
Hanba OSN. Černochová kvůli postoji k Izraeli vyzvala k odchodu ČR z organizace

Výrok mezi českými politickými představiteli vyvolal rozporuplné reakce. Myšlenku vystoupení z OSN jednoznačně odmítl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. „Charta OSN a mezinárodní řád z ní odvozený je doslova štítem české státní nezávislosti a suverenity. Pro středně velké země, jako je Česko, není výhodné živořit ve světě, kde neplatí žádná pravidla a silnější hoduje na úkor slabšího. Historie 20. století nám jasně ukázala, jak tragické důsledky měla pro český národ absence mezinárodního řádu,“ okomentoval.

Náš hlas musí být v OSN slyšet, reagoval Fiala

Premiér Petr Fiala na dotaz Deníku N napsal, že rozhořčení Černochové nad rezolucí ke Gaze chápe. Česko podle něj bude v OSN nadále prosazovat své postoje a přesvědčovat o jejich správnosti další státy. „Je důležité, aby náš hlas a naše názory na půdě OSN zaznívaly,“ uvedl.

Také ministr vnitra Vít Rakušan frustraci Černochové z postoje Spojených národů rozumí, odchod z mezinárodního společenství však podle něj není řešení. „Takový krok by neprospěl ani ČR, ani OSN a ve výsledku ani samotnému Izraeli,“ myslí si.

Izraelští vojáci hlídkují na ulici ve Sderotu, poblíž hranic s Gazou, v Izraeli, 28. října 2023
Izraelci zahájili pozemní operaci v Gaze. Začala nová fáze války, tvrdí armáda

Slov české ministryně si všimla i zahraniční média. O kauze v neděli informoval třeba izraelský The Jerusalem Post. Černochová podle něj 'mluvila o vystoupení Česka z OSN poté, co organizace v rezoluci vyzvala Izrael, aby opustil Gazu, aniž by přitom odsoudila jednání Hamásu'.

The Jerusalem Post současně upozorňuje, že rezoluce OSN kromě toho v bodě o propuštění civilistů neobsahovala ani zmínku o teroristickém hnutí Hamás a jím držených rukojmích.

Do OSN prorostl antisemitismus, tvrdí Černochová

Ministryně dnes na svých sociálních sítích dále doplnila, že Organizace spojených národů je podle ní 'paralyzovaná vlastními pravidly a podporuje v rezolucích antisemity'. I kvůli tomu je třeba, aby se zásadně reformovala.

„Antisemitismus hluboce prorostl do celého světa, OSN nevyjímaje. Věří se teroristům, ale nevěří se zemi, která na Blízkém východě dlouhé roky chrání naší západní civilizaci zadek. Absurdní svět. A je pro mě zcela nepochopitelné, že nikdo nevolá po zásadní reformě organizace, která se dávno proměnila z Mírotvůrce pouze v Kladivo na Izrael. Smutné a vymstí se nám to,“ napsala na sociálních sítích.

Konflikt mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás začal v sobotu 7. října, když palestinští ozbrojenci zaútočili na jihu Izraele. Teroristický útok si podle místních úřadů vyžádal více než 1400 mrtvých, přes 220 lidí teroristé unesli. Izrael v odvetě zahájil vzdušné údery na Pásmo Gazy a posléze i rozsáhlou pozemní operaci. V Gaze v důsledku toho podle palestinských úřadů přišlo o život přes 7300 lidí.

Celá oblast je nyní pod izraelskou blokádou, Česko se v konfliktu staví na stranu Izraele. Co dalšího OSN v souvislosti s konfliktem v Izraeli a Pásmu Gazy požaduje? Prohlédněte si konkrétní body, které schválilo Valné shromáždění.

Co říkají jednotlivé body přijaté rezoluce OSN:

1. OSN vyzývá k okamžitému a trvalému humanitárnímu příměří vedoucímu k zastavení nepřátelských akcí;

2. požaduje, aby všechny strany okamžitě a plně splnily své závazky podle mezinárodního práva, včetně mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního práva v oblasti lidských práv, zejména pokud jde o ochranu civilistů a civilních objektů, jakož i ochranu humanitárního personálu, osob hors de combat a humanitárních zařízení a majetku, a umožnily a usnadnily humanitární přístup základních zásob a služeb pro všechny potřebné civilisty v pásmu Gazy;

3. také vyžaduje okamžité, nepřetržité, dostatečné a nerušené poskytování základního zboží a služeb civilistům v celém pásmu Gazy, mimo jiné včetně vody, potravin, lékařského materiálu, paliva a elektřiny, a zajištění toho, aby civilisté nebyli připraveni o předměty, které jsou nezbytné k jejich přežití; 

4. vyzývá k okamžitému, úplnému, trvalému, bezpečnému a neomezenému přístupu k humanitární pomoci v oblasti pro Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě a další humanitární agentury OSN, Mezinárodní výbor Červeného kříže a všechny ostatní humanitární organizace, které prosazují humanitární zásady a poskytují naléhavou pomoc civilistům v pásmu Gazy, vybízí ke zřizování humanitárních koridorů a dalších iniciativ, které usnadní dodávky humanitární pomoci civilistům, a vítá úsilí v tomto ohledu; 

5. vyzývá také Izrael, okupační mocnost, ke zrušení příkazu, aby palestinští civilisté a zaměstnanci OSN, jakož i humanitární a zdravotničtí pracovníci evakuovali všechny oblasti v pásmu Gazy severně od Wadi Gaza a přemístili se do jižní Gazy. Valné shromáždění OSN dále připomíná a znovu opakuje, že civilisté jsou chráněni mezinárodním humanitárním právem a měli by dostávat humanitární pomoc, ať jsou kdekoli, a znovu opakuje, že je třeba přijmout vhodná opatření k zajištění bezpečnosti a dobrých životních podmínek civilistů, zejména dětí, a umožnění jejich ochrany a bezpečného pohybu; 

6. důrazně odmítá jakékoli pokusy o nucený přesun palestinského civilního obyvatelstva

7. vyzývá k okamžitému a bezpodmínečnému propuštění všech civilistů, kteří jsou nezákonně drženi v zajetí, a požadují jejich bezpečnost a humánní zacházení v souladu s mezinárodním právem; 

8. vyzývá rovněž k respektování a ochraně všech civilních a humanitárních zařízení, včetně nemocnic a jiných zdravotnických zařízení, jakož i jejich dopravních prostředků a vybavení, škol, míst pro bohoslužby a zařízení OSN, a také k ochraně veškerého humanitárního a zdravotnického personálu, novinářů a dalšího přidruženého personálu v regionu. 

9. zdůrazňuje obzvláště závažný dopad, který má ozbrojený konflikt na ženy a děti, včetně uprchlíků a vysídlených osob, a také na další civilisty, kteří mohou být specificky zranitelní, včetně osob se zdravotním postižením a starších osob. 

10. zdůrazňuje rovněž, že je třeba urychleně vytvořit mechanismus, který zajistí ochranu palestinského civilního obyvatelstva v souladu s mezinárodním právem a příslušnými rezolucemi OSN; 

11. dále zdůrazňuje význam humanitárního oznamovacího mechanismu pro zajištění ochrany zařízení OSN a všech humanitárních zařízení a pro zajištění nerušeného pohybu konvojů s pomocí; 

12. zdůrazňuje význam předcházení další destabilizaci a eskalaci násilí v regionu, a v tomto ohledu vyzývá všechny strany k maximální zdrženlivosti a všechny, kdo na ně mají vliv, aby pracovali na dosažení tohoto cíle; 

13. znovu potvrzuje, že spravedlivého a trvalého řešení izraelsko-palestinského konfliktu lze dosáhnout pouze mírovými prostředky na základě příslušných rezolucí OSN a v souladu s mezinárodním právem a na základě dvoustátního řešení; 

14. rozhodla se dočasně odročit desáté mimořádné zasedání…