americký prezident nicméně zdůraznil, že rozhovory by se týkaly pouze Iráku. "Mohla by, mohla by," reagoval podle agentury AFP Bush na otázku, jestli by Riceová mohla vést bilaterální rozhovory s íránským ministrem zahraničí. "Jsem velmi šťastný, že vysíláme naše zástupce na regionální konferenci, jejímž cílem je pomoci irácké vládě získat důvěryhodnost v mezinárodním společenství," řekl Bush.

Washington podezřívá Teherán, že podporuje povstalce, kteří v Iráku bojují proti americkým jednotkám. Konference začátkem května by se v Šarm aš-Šajchu měli zúčastnit zástupci pětice zemí sousedících s Irákem, tedy Jordánska, Kuvajtu, Saúdské Arábie, Sýrie a Turecka. Mimo jiné také zástupci Ligy arabských zemí, OSN a Organizace islámské konference. Írán se zatím ještě nerozhodl, jestli se plánované schůzky v Egyptě zúčastní, poznamenal v úterý Mottakí.

Na dotaz ohledně kontroverzního íránského jaderného programu Bush poznamenal, že "vážně" prozkoumá možnost bilaterální schůzky s Íránci. Ale "nevěřím, že by v této chvíli debata pouze s Íránci dovolila dojít k výsledku, který si přejeme," dodal.

Mezinárodní společenství žádá, aby Teherán zastavil svůj program obohacování uranu. Íránské vedení tvrdí, že chce s jeho pomocí vyrábět jedině elektrickou energii. Západ je však přesvědčen, že Írán hodlá tajně vyrábět jadernou bombu, což jeho vedení popírá.