Ten jí zopakoval kategorický ruský nesouhlas, aby americký protiraketový deštník vyrostl v Polsku a České republice.

Ačkoli se dnes Riceová s Putinem shodla na nutnosti zmírnit vzájemnou veřejnou rétoriku, spory o protiraketový systém se nijak nezklidnily. "Nemyslím, že by někdo od Spojených států očekával, že dovolí vetovat své bezpečnostní zájmy," prohlásila šéfka americké diplomacie.

Po večerním jednání s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem ale Riceová upozornila, že protiraketový systém v Evropě nevznikne dříve než za několik let. "Je potřeba přemýšlet, s jakými hrozbami se budeme setkávat v 21. století, právě proto jsme chtěli o této otázce hovořit," prohlásila. Doplnila, že do Ruska na začátku podzimu znovu přijede společně s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem. Právě tehdy by se mělo konat první kolo rusko-amerických rozhovorů v nově dohodnutém formátu "dva plus dva" (ministři zahraničí a ministři obrany).

Ministr Lavrov poznamenal, že Rusko chce být pro USA rovnocenným partnerem při řešení všech otázek. Přesto se podle něj dnes nepodařilo posunout jednání například v otázce jihosrbského Kosova. Riceová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy prohlásila, že Kosovo nemůže být opět součástí Srbska. "To je nemožné," cituje ji stanice na svých webových stránkách.

Lavrov zdůraznil, že ruský prezident vidí perspektivu vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem jako strategickou. "Rusko je přesvědčeno o nevyhnutelnosti zpevňování základů vztahů s USA, aby ti, kdo přijdou do Kremlu po roce 2008, pokračovali v rozvoji rusko-amerických vztahů," vysvětlil. V příštím roce čekají Rusko prezidentské volby, Putin už podle současné ústavy kandidovat nemůže.

Ostrý spor o umístění amerického radaru v ČR a desítky sil s antiraketami v Polsku výrazně zatěžuje vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Rusové nevěří americkému vysvětlování, že systém je obranou proti možné hrozbě z Íránu či Severní Koreje. Ruští generálové tvrdí, že taková hrozba neexistuje a že americký komplex má být namířen proti jejich zemi. Navíc by prý narušil strategickou rovnováhu v Evropě.

Spojené státy jsou připraveny probrat s ruskou stranou všechny otázky, které Moskvu znepokojují v souvislosti s dohodou o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, uvedla dnes Riceová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy. Rusko hrozí, že přestane podmínky smlouvy z počátku 90. let dodržovat, protože země NATO zatím neratifikovaly její modifikovanou verzi z roku 1999.

Moratorium na dohodu o konvenčních ozbrojených silách oznámil ruský prezident Putin a podle některých pozorovatelů je právě tento postup "asymetrickou odpovědí" Ruska na vznik amerického protiraketového systému v Evropě. "Teď je pro všechny dobrá příležitost říci, co si o smlouvě myslí. Rusko musí vyjádřit vše, co jej ve vztahu k ní znepokojuje, ale ne snažit se z dohody vystoupit," podotkla šéfka americké diplomacie.