Pětadvacetiletý Maurice Robinson, který pochází ze Severního Irska, se dnes před soudem objevil prostřednictvím videa. Už v sobotu byl obviněn z 39násobného zabití, spiknutí za účelem obchodování z lidmi, spiknutí za účelem napomáhání nezákonné migraci a z praní špinavých peněz.

Robinson byl zatčen krátce poté, co policie v noci na středu našla návěs nákladního vozu s mrtvými v průmyslové zóně Waterglade v Grays, které leží asi 20 kilometrů východně od Londýna. Kamion dorazil do Británie z belgického přístavu Zeebrugge přes anglický přístav Purfleet.

V souvislosti s případem byli zatčeni také 38letý muž a stejně stará žena, oba z města Warrington na severu Anglie, a 46letý muže ze Severního Irska. Všichni tři byli v neděli propuštěni na kauci, podezřelí jsou z trestných činů zabití a spiknutí za účelem obchodování s lidmi.

Úřady se snaží identifikovat těla

Zatčen byl v souvislosti s touto kauzu také muž ve věku 20 až 30 let, jehož zadržela irská policie v sobotu v Dublinu. Podle BBC jde o řidiče, který kontejner přivezl do belgického Zeebrugge.

Britské úřady se nyní snaží identifikovat těla osmi žen a 31 mužů, kteří se zřejmě stali obětí pašeráků lidí. Agentura Reuters dnes informovala, že britské úřady poslaly vietnamské vládě žádost o identifikaci čtyř z 39 obětí.

Podle BBC britská policie též vyšetřuje podezření, že nalezený kontejner mohl být součástí konvoje tří kamionů vezoucích celkem stovku osob.

Server BBC v neděli zmapoval trasu mrazícího kontejneru, v němž bylo 39 těl nalezeno. Kontejner patří firmě Global Trailer Rentals, která ho údajně 15. října na týden pronajala, přičemž není jasné, kdo byl jejím zákazníkem. Mluvčí firmy prostřednictvím médiím vyjádřil lítost na neštěstím a uvedl, že společnost neměla tušení, že její majetek bude takto zneužit. Kamion se podle BBC dostal přes Británii do kontinentální Evropy a mezi 17. a 22. říjnem putoval mezi několika městy v Belgii a Francii.