"Doprava bude o nadcházejícím víkendu znovu velmi turbulentní. Zácpy a hustý provoz se budou tvořit na všech hlavních dopravních cestách, po kterých se lidé budou vracet z dovolené," varoval ADAC. "Nejen v Německu, ale i v okolních zemích budou hlavní dopravní spojení ve směru na sever silně přetížena," upozornil autoklub.

V Německu se čekají kolony na všech dálnicích ve směru na sever. České řidiče může zvlášť postihnout plánovaná uzavírka dálnice A8 mezi Salcburkem a Mnichovem kvůli stavebním pracím. Hustý provoz se ale čeká i na obchvatu Mnichova, na dálnici A9 z Mnichova přes Norimberk do Berlína, na dálnici A3 mezi Pasovem a Norimberkem a na dálnici A93 od rakouských hranic do Mnichova.

V Rakousku čeká řidiče hustá doprava na hlavním tahu na sever, který tvoří dálnice A11 od slovinských hranic do Villachu a na navazující dálnice A10 do Salcburku. Motoristé se musí připravit i na kolony v Brennerském průsmyku a na dálnici A12 z Innsbrucku na německou hranici. Hustý provoz bude i na dálnici A1 mezi Salcburkem a Vídní.

Ve Slovinsku se kolony budou tvořit především na dálnici A2 ve směru od Záhřebu přes Lublaň až k rakouské hranici u Jesenice. Problémy se očekávají i na alternativní trase přes Slovinsko od chorvatských hranic v Macelji přes Maribor do rakouského Spielfeldu.

Ucpaná jadranská magistrála

Řidiči na cestě z Chorvatska musejí podle ADAC počítat s ucpanou jadranskou magistrálou A1, a to především před mýtnými branami. Kolonám se nevyhnou ani ti, kdo zvolí alternativní cestu na sever po silnici první třídy přes Plitvická jezera. Hustý provoz se očekává i na spojnici mezi Rijekou a Terstem.

Kolony se podle ADAC budou tvořit i na hlavních dálničních tazích v severní Itálii a ve východní Francii. Problematický provoz se očekává i při cestě přes Švýcarsko po dálnici A2 z Chiassa gotthardským tunelem na sever a dál do Basileje.

Kolony před hraničními přechody

ADAC také varuje turisty, kteří se budou po silnici vracet z dovolené v Řecku či Turecku přes Srbsko, že je třeba počítat i s několikahodinovými kolonami před hraničními přechody při vstupu do Evropské unie.

S problémy musejí řidiči počítat i po vjezdu do Česka. Dopravní komplikace hrozí zejména na dálničních úsecích s vysokou intenzitou dopravy, uvedl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. Konkrétně může jít o modernizované úseky dálnice D1, nebo o úseky D2 mezi Brnem a Slovenskem, kde silničáři opravují povrch vozovky. Častá zdržení jsou pak dále například na strakonické D4. Naopak před koncem srpna by mělo skončit omezení na plzeňské D5 u Berouna.

V praxi se ale mimo víkendové výjezdní špičky delší kolony podle ŘSD netvoří, při špičkách bývá zdržení 10 až 20 minut. Pokud se jedná o zdržení v řádu hodiny či více, je to vždy spojeno s nekázní řidičů, v kombinaci s nehodou, dodal Studecký.