„Tyto státy porušily unijní právo," řekl Juncker s tím, že platné právo se musí dodržovat za jakékoliv situace. A to i přesto, že tyto země s přerozdělování až 160 tisíci uprchlíků nacházejících se v Itálii a Řecku nesouhlasily.

Podle předsedy tak Evropská komise neměla jinou možnost, než zahájit řízení. Neznamená to však, že na Česko, Polsko a Maďarsko byly uvaleny sankce. „Tady jde o dodržení evropského práva," citoval server České televize Junckera.

Česko a další by se také podle předsedy měli zamyslet nad tím, že solidaritu si nelze vynucovat, nelze fungovat jednostranně. „Stále věřím, že evropský duch a hodnoty se nakonec prosadí," uvedl Juncker.

Česká vláda minulý týden rozhodla, že v rámci unijních přerozdělovacích kvót žádné migranty už nepřijme. Podle ministra vnitra Milana Chovance totiž kvóty nefungují a migranti v zemích, které je přijmou, stejně nezůstávají. Stejně se k této otázce staví i premiér Bohuslav Sobotka.

„Nechceme podporovat ilegální migraci do Evropy tím, že bychom systém kvót podporovali," řekl Sobotka. Upozornil však, že Česko migrační krize lhostejná není.

Zahájení řízení zkritizovala i eurokomisařka Věra Jourová. Kvůli jejímu postoji s ní bude chtit podle České televize Juncker mluvit. 

Česku podle expertů může hrozit „pokuta" ve výši až čtvrt miliardy korun. Hovořilo se i o pozastavení čerpání peněz z unijních fondů.

Polsko je připraveno se bránit před Soudním dvorem EU.