Aluminiové končetiny se blyští v sluneční záři na prérii před Salt Lake City. Do podivné kovové kostry s obrněnými nátepníky a holeněmi se pomocí popruhů upíná Rex Jameson, inženýr robotické firmy, která celé zařízení vyrobila.

V pístech zašumí stlačená tekutina a muž vybavený a obklopený kovovou páteří a táhly kolem paží a nohou se dává do pohybu. Mechanické zařízení se podvoluje každému jeho hnutí. Je jako jeho druhá kůže, nebo snad jeho stín, napsal zpravodajský server BBC.

Muž buší do boxovacího pytle. Zasazuje mu rychlou spršku úderů.

To hlavní, co však inženýr Jameson v kovovém obleku pociťuje, je mohutná síla, jakou ho příroda nevybavila.

Bez jakékoliv námahy zvedá náklady o váze 90 kilogramů, což je mnohem víc, než váží on sám.

Prototyp zařízení je vyroben pro americkou armádu. Může urychlit zásobování jednotek a nakládání munice.

Armáda doufá, že pozdější modely budou moci být nasazeny do bojových akcí a vojáci s jejich pomocí budou přenášet těžké zbraně, nebo dokonce zraněné kolegy.

Jeden problém je ještě třeba vyřešit. Celé zařízení je tlustou pancéřovou hadicí napojeno na výkonný, avšak těžký kompresor. Musí být vyvinut mobilní zdroj energie.

I tak hodlají vojáci robota využít už příští rok. Do osmi let počítají se zdokonalenou verzí. Ještě však uplyne hodně času, než budou robotičtí vojáci létat a vystřelovat rakety, jako se to děje v Hollywoodských filmech.