Makarevič asi popudil ruské politiky nejen koncertem. „Všechny nás ženou směrem k Severní Koreji. Včera zakázali sýr, zítra zakážou internet a pozítří cestovní pasy," prohlásil před kamerou ukrajinské televize o situaci v Rusku po zákazu západních potravin.

„Andrej Makarevič dávno spolupracuje s fašisty. Už dávno si vybral, přešel na stranu nepřátel Ruské federace," prohlásil poslanec vládní strany Jednotné Rusko Jevgenij Fjodorov v listu Izvestija.

I oscarový režisér Nikita Michalkov, známý svou loajalitou k Putinovi, se ostře pustil do rockera. Makarevičův koncert pro uprchlíky na východní Ukrajině přirovnal v ruské televizi ke koncertu „v okupovaném Minsku pro hitlerovské fašisty".

Internetové diskuse pod články o Makarevičovi jsou ještě říznější a hemží se v nich výrazy jako „skutečný zrádce", „prodejný žid" či „kamarád ukrajinsko-amerických vrahů". Rocker prý nehrál pro uprchlíky, ale pro katy a mučitele ruských zajatců.

Rozhovor pro internetový list

„Nejsem psychoanalytik, abych se v tom vyznal, to není moje věc. Ze všeho nejvíc se mi chce vypnout telefon, vypnout internet, posedět v tichu a zahrát si na kytaru," podělil se o dojmy hudebník v rozhovoru pro internetový list Gazeta.ru. Kvůli uprchlíkům prý oželí i vyznamenání, koncert pro ukrajinské utečence se chystá uspořádat také v Moskvě.

Situace dospěla tak daleko, že se ozvala i úřední ombusmanka. „Jsem proti využívání státních mechanismů v boji s jinak smýšlejícími. Andrej Makarevič dostal svá vyznamenání za dřívější zásluhy," prohlásila Ella Pamfilovová a připomněla, že naopak na Ukrajině či v Pobaltí se místní politici v „protiruském zápalu" pokoušejí pronásledovat jiné umělce, novináře, vědce a podnikatele za proruské postoje.

Známý satirik Viktor Šenderovič usoudil, že litovat lze prý hlavně Rusko, které se chová jako cirkusová kobyla a opakuje stará čísla v parodii na sovětské časy. Řády, tituly a vyznamenání už přece odebírali tvůrci sovětské vodíkové bomby, akademikovi Andreji Sacharovovi, jakmile se projevil jako disident.

O odebrání státních vyznamenání Makarevičovi se v Rusku mluvilo už v březnu – poté, co ostře kritizoval ruskou anexi Krymu. Tehdy se jej zastala zpěvačka Alla Pugačovová či miliardář Michail Prochorov.