Barack Obama bojuje svou další bitvu. Tentokrát o poselství školákům v první školní den.

„Pilně se učte a dokončete své vzdělání.“ V tomto smyslu by dnes rád promluvil přes internet k co největšímu počtu dětí.

Jenže to má jedno ale…

Někteří rodiče odmítají své ratolesti do školy poslat, a to právě kvůli Obamově celonárodní řeči určené studentům.

Bojí se, že prezidentův projev bude mít politický obsah nezkontrolovaný státní radou pro vzdělání.

„Největší obavy mám z toho, že to vypadá jako přímá linka prezidenta do třídy mého dítěte,“ říká jeden z rozhořčených rodičů Brett Curtis.
„Nechci, aby se z našich škol stala nějaká socialistická hnutí,“ dodává. Své tři děti do školy nepošle. Není sám. Plánovaný projev pobouřil i další rodiče v několika státech USA, především v Texasu.

„Za celý den jsem neměla jediný, telefon, který by s tím souhlasil,“ říká Susan Dacusová, mluvčí jednoho z texaských školních obvodů poblíž Dallasu. Školy v této oblasti se rozhodly, že si nejdříve Obamův projev poslechnou zástupci škol, zhodnotí ho, apak teprve nabídnou studentům, zda si ho chtějí vyslechnout. V Houstonu se zase školy obrátily na rodiče, zda souhlasí, aby jejich děti asi 20minutový proslov slyšely. Když souhlasit nebudou, mají školy připravené náhradní vyučování. Jiné projev raději nebudou vysílat vůbec.

„Nechci, aby se z našich škol stala nějaká socialistická hnutí.“
Brett Curtis, jeden z rodičů

S kritikou Obamy přispěchali i jeho oponenti z řad republikánů. „Podle mne tohle není obsah občanského vzdělání, spíš to vypadá jako budování kultu osobnosti. Tohle je něco, co bych čekal spíše v Severní Koreji,“ řekl na Obamovu adresu senátor Steve Russel. Republikáni navíc prezidentovi vytýkají, že tímto způsobem zneužívá peníze daňových poplatníků. Přitom v roce 1991 tehdejší republikánský prezident George Bush promluvil ke studentům v podobném celostátním projevu. Bílý dům, na jehož internetových stránkách se má proslov živě vysílat, se snaží napětí mírnit. „Je smutné, že do toho byla zatažena politika,“ řekla Heather Higginbottomová, která má na starosti politické záležitosti v Bílém domě. „Je dobré, když prezident řekne mladým lidem, choďte do školy, učte se a dělejte domácí úkoly,“ tvrdí bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Ginrich.

Jan Horký