V posledních letech se tam roztrhl pytel se jmény, která o generaci či dvě dříve ještě nikdo neznal, píše sarajevský deník Dnevni Avaz.

Ty tam jsou doby, kde se v rodinách předávala jména z otce na syna či z matky na dceru, dnešní rodiče se totiž často nechávají inspirovat televizními seriály, hvězdami showbyznysu nebo oblíbenými značkami. Vedle ne úplně neznámé Mercedes tak lze najít v bosenských matrikách jména jako Brus Li (zdejší přepis jména Bruce Lee) nebo Bin Laden (evidentně inspirované Usámou bin Ládinem). Nikdo se přitom moc nezabývá tím, že se s neortodoxním jménem bude muset jednou vypořádat i samo dítě.

Ve Velké Kladuši ležící v severozápadním cípu země tak nedávno dostala holčička jméno Ajten podle hrdinky populárního tureckého seriálu, jeden chlapeček se zase jmenuje Kalimero – jako kuře z animovaného večerníčku. V nedalekém Cazinu pak žije holčička jménem Temže (podle anglické řeky), v Bihači se dají najít malí Hamlet a Fidel.

Je přitom zajímavé, že podobné výstřelky jsou podle deníku častější v muslimsko-chorvatské Federaci Bosny a Hercegoviny než v druhé bosenské entitě, Republice srbské. Ani zde ale extrémy, jako třeba Jamesdin (svérázný přepis jména James Dean) nebo Juan Antonio, úplně nechybí. Nejzvláštnější jméno, které matriky v srbské části Bosny zapsaly, pak prý bylo Isus Hristos (Ježíš Kristus) Simeun Stanko.