„Existují nyní seriózní studie, které dokazují, že vakcíny mohou našim dětem více ublížit než je ochránit. Jsou v nich přísady jako rtuť a hliník, které jsou nebezpečné," říká matka Samia Larereová. Ona ani manžel Marc nejsou v žádné sektě ani vedeni žádným náboženstvím, jen se hlásí k „jemným" lékařským postupům a nedůvěřují mocným farmaceutickým firmám.

Francouzská ministryně zdravotnictví Marisol Touraineová dnes krátce před zahájením procesu v Auxerre jihovýchodně od Paříže prohlásila, že očkování dětí zachraňuje životy a že přísady ve vakcínách nepředstavují zvláštní riziko. Ve Francii podle ní vzniká jakési hnutí nedůvěry vůči vakcínám, což ji zneklidňuje. „Svoboda končí tam, kde začíná veřejné zdraví," zdůraznila politička.

Ve Francii jsou ze zákona povinné jen tři vakcíny, a to proti záškrtu, tetanu a dětské obrně. Bez potvrzení o provedeném očkování nejsou děti v zemi brány do školských ani dalších podobných kolektivních zařízení.

V Česku je povinné očkování dětí kombinovanou vakcínou (hexavakcínou), která pokrývá záškrt, tetanus, černý kašel, dětskou obrnu, žloutenku typu B a onemocnění vyvolaná bakterií Haemophilus influenzae typu B. Další povinná vakcína chrání před spalničkami, zarděnkami a příušnicemi. I zde probíhá diskuse o bezpečnosti a nezbytnosti tohoto očkování.