Zástupci firem, jako je Merck, Under Armor a Intel, se přestali v poradní skupině angažovat v reakci na Trumpova vystoupení.

Zástupci prominentních republikánů po celé zemi pak vyjádřili hněv, když se zdálo, že Trump obhajuje organizátory rasistických demonstrací.

„Když jsme se modlili za Charlottesville, byli jsme upozorněni na základní pravdu zaznamenanou v Deklaraci nezávislosti: všichni jsme si rovni a náš Stvořitel nám všem dal nezcizitelná práva,“ píše se v prohlášení dvou bývalých prezidentů. "Víme, že tyto pravdy jsou věčné, protože vidíme slušnost a velkolepost naší země," dodali.

Násilné střety v Charlottesville ve Virginii vyvolaly v sobotu vzrušenou debatu o rasových vztazích v USA. Dnes se také v Charlottesville konala veřejná památka za Heather Heyerovou, ženu, která byla smrtelně zasažena vozem, které najelo do skupiny demonstrantů proti rasismu.

Její matka Susan Bro zveřejnila projev, v němž vyzvala lidi, aby "našli způsob, jak učinit změnu". "Zabilli jste moje dítě, aby jste ji umlčeli. Dobře, hádejte, co - jen jste její osobu zvětšili," řekla před davem, který vybuchl v ovace.

Trumpova vyjádření naopak přivítal David Duke, prominentní vůdce rasistické organizace Ku Klux Klan, který tweetoval: "Děkuji vám prezidente Trumpe za vaši upřímnost a odvahu říct pravdu o Charlottesville a odsoudit levicové teroristy z hnutí Black Lives Matter a Antifa".

Reakce bývalého prezidenta Baracka Obamy se pak stala nejoblíbenějším tweetem všech dob. Zpráva, citující Nelsona Mandelu, zní: "Nikdo se nenarodí nenávidět jinou osobu kvůli barvě jeho kůže, původu nebo jeho náboženství."