Sedmatřicetiletý José Salvador Alvarenga tvrdí, že v prosinci 2012 vyplul z Mexika se svým kolegou na moře chytat žraloky. Místo jednodenní výpravy ale strávil na vlnách nedobrovolně více než rok, během nějž se prý živil syrovými rybami, želvami a ptáky. Minulý týden ho moře vyplavilo na atolu Ebon, který je součástí Marshallových ostrovů. Alvarenga, který mluví pouze španělsky, uvedl, že pochází ze salvadorského Ahuachapánu a posledních 15 let pracoval v Mexiku jako rybář.

Dobrý zdravotní stav

Někteří lidé jeho verzi příběhu zpochybňují s poukazem na jeho relativně dobrý zdravotní stav a malou podvýživu. Jeho totožnost nicméně salvadorskému listu El Mundo potvrdili otec trosečníka José Ricardo Orellana a matka María Júlia Alvarengová, jakož i jeho čtrnáctiletá dcera Fátima.

Rodiče syna neviděli již několik let a novinářům hrdě ukázali fotografie, na nichž vypadá o hodně mladší než nyní. Má také podstatně tmavší vlasy, než je jeho stávající dlouhá rezavá kštice.

Rozbitý motor

Alvarengův otec prohlásil, že se za bezpečný návrat svého syna modlil. „Slyšel jsem, že odjel na moře a ztratil se, ale pořád jsem se za něj modlil," řekl.

Dcera Fátima, která žije s prarodiči v malém domku v rybářské vesnici Garita Palmera na západě Salvadoru, mluvila s novináři s většími rozpaky, nicméně prohlásila, že „jakmile otce uvidí, obejme ho a políbí".

Média dnes rovněž poprvé zveřejnila snímky trosečníkovy oprýskané sedm metrů dlouhé lodi s rozbitým motorem. Loď, která nese název rybářské společnosti Camaroneros de la Costa, pro niž Alvarenga v Mexiku pracoval, byla prázdná až na malou modrou bednu, kde se rybář skrýval před sluncem, napsal deník The Daily Telegraph.