Rusko podle Rogozina ve sféře výzkumu vesmíru za Spojenými státy zaostává „devítinásobně". Pokud se ruský kosmický výzkum nezbaví byrokratů, budou Rusové „zpovzdálí sledovat NASA a Elona Muska", řekl Rogozin s odkazem na majitele úspěšné americké soukromé aerokosmické firmy SpaceX.

„I kdybychom produktivitu průmyslu zvýšili dvojnásobně, stejně je nikdy nedoženeme," posteskl si ruský vicepremiér, kterého ruská veřejnost zná spíš jako autora siláckých výroků.

Když například Washington před dvěma lety vyhlásil proti Rusku sankce za anexi Krymu, prohlásil Rogozin, že k Mezinárodní vesmírné stanici se američtí astronauti mohou dopravovat „s pomocí trampolíny". Po skončení programu raketoplánů jsou totiž zatím američtí astronauti při cestách na oběžnou dráhu odkázáni na ruské kosmické lodi Sojuz.

Rogozin později na facebooku své výroky o zaostávání za USA upřesnil s tím, že jeho slova novináři zkreslili. Ve svém projevu prý neměl na mysli zaostávání v celém kosmickém průmyslu, ale jen v produktivitě práce. „To vůbec neznamená, že zaostáváme i ve všem ostatním. Například ve výrobě raketových motorů jsme vpředu," uvedl vicepremiér.

Navzdory ochlazení politických vztahů kosmická spolupráce mezi Ruskem a USA neustala. Kromě cest ruských dopravních lodí k ISS Američané navzdory protiruským sankcím stále používají úspěšné ruské raketové motory RD-180, které montují do svých nosných raket.