Gingrichovi nepomohlo ani to, že ho o víkendu podpořil někdejší favorit primárek Herman Cain, který ale z republikánského klání ještě loni odstoupil.

Bývalého massachusettského guvernéra Romneyho podle průzkumu podporuje 42 procent floridských republikánů. Někdejší předseda Sněmovny reprezentantů Gingrich má podporu 30 procent voličů, ale jeho sympatizanti ho pozvolna opouštějí.

„Gingriche hodně posílilo vítězství v Jižní Karolíně, ale nyní už o tuto podporu přichází,“ uvedl republikánský politický stratég Matt Mackowiak. „Je jasně vidět, že Romney vedl na Floridě soustředěnější a účinnější kampaň než Newt. Newt byl prakticky každý den v defenzivě,“ do­dal.

Rozdíl mezi oběma hlavními favority floridského hlasování narůstá každým dnem. Ještě páteční průzkum Ipsos a Reuters ukazoval, že Romneyho podporuje jen o osm procentních bodů víc voličů než Gingriche.

Sexuální obtěžování

Nejnovější průzkum také ukázal, že Gingriche zřejmě neposílila ani podpora, kterou mu vyjádřil Cain. Ten přitom ještě loni na podzim měl v celostátním měřítku mezi všemi republikány, kteří se ucházeli o stranickou nominaci do prezidentských voleb. Z klání ale nakonec odstoupil, když proti němu několik žen vzneslo obvinění, že je v minulosti sexuálně obtěžoval.

Kromě Romneyho a Gingriche se primárek účastní ještě bývalý senátor za Pensylvánii Rick Santorum a texaský kongresman Ron Paul. Průzkumy jim ale na Floridě velkou šanci na úspěch nedávají. Santoruma zde podporuje 16 procent voličů, Paula šest procent.

Florida patří k nejlidnatějším státům USA a hraje klíčovou úlohu nejen v primárkách, ale i v samotných prezidentských volbách. Pokud by se Romneymu podařilo zde vyhrát, významně by to posílilo jeho pozici. V sedmi státech, kde budou primárky během února, má větší šanci na dobrý výsledek než Gingrich, který se například ve státě Missouri ani nedostal na volební listinu.