V neděli při obdobné diskusi ale čelil tlaku od spolukandidátů. Romney tento týden zvítězil v prvních republikánských primárkách v Iowě a podle průzkumů má velkou šanci úspěch zopakovat i v úterním hlasování v New Hampshire.

Romneyho prozatímní postavení lídra mezi republikány podle pozorovatelů v sobotu potvrdili i jeho protikandidáti, kteří na exguvernéra v sobotní debatě překvapivě příliš neútočili a soustředili se spíše na slovní přestřelky mezi sebou navzájem. Data z průzkumů dávají Romneymu naději na vítězství nejen v New Hampshire, ale i v dalších primárkách v Jižní Karolíně, které budou 21. ledna. Ostatní uchazeči o prezidentskou nominaci tak nyní bojují spíše o to, kdo skončí na předních místech za Romneym, a kdo z nich bude mít v následujících měsících větší šance získat nad ním převahu.

Rozpačitý program

Odlišná situace panovala při dnešní debatě, kdy Romney čelil tlaku ostatních republikánských uchazečů o post amerického prezidenta. Romneyho souputníci označili jeho hospodářský program za rozpačitý a nedůrazný a zpochybňovali rovněž jeho konzervativní renomé.

Bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich obvinil Romneyho z „plácání zbožných nesmyslů“ za to, že prohlásil, že není kariérním politikem a že jeho životní vášní jsou rodina, víra a země. Předtím Gingrich svého soupeře vyzval, aby se ztotožnil s americkým lidem.

Primárky v Iowě kartami republikánských kandidátů poněkud zamíchaly – na druhém místě, jen osm hlasů za Romneym, skončil někdejší pensylvánský senátor Rick Santorum, jehož průzkumy neřadily mezi favority. Až za ním se v počtu získaných hlasů ocitli texaský kongresman Ron Paul, Newt Gingrich a texaský guvernér Rick Perry, pro kterého byl výsledek značným zklamáním.

Zhoršení ekonomiky

V sobotní televizní debatě Romney své republikánské soupeře místy zcela ignoroval a pouštěl se spíše do polemiky se současným prezidentem Barackem Obamou. Vyčítal mu kupříkladu, že chce ze Spojených států „vytvořit sociální stát evropského střihu“ a že svými opatřeními zhoršuje tíživou ekonomickou situaci. Kritizoval také jeho postoj k Íránu, který považuje za příliš měkký.

Zbylí kandidáti se v sobotu mnohem více věnovali vzájemné kritice, čímž si podle agentury Reuters snažili vylepšit svou pozici před dalšími primárkami. Znovu tak zazněly například narážky na to, že Santorum je svými postoji příliš blízký současné vládě, a opět se hovořilo i o tom, že Gingrich nesloužil v armádě.