Bývalý guvernér Massachusetts se před sobotním hlasováním také dostal do defenzivy kvůli svým finančním investicím a daním, které platí.

Průzkum televize CNN ukázal, že Romney má v Jižní Karolíně podporu 33 procent republikánských voličů, zatímco bývalý předseda Sněmovny reprezentantů Newt Gingrich 23 procent. Před dvěma týdny vedl Romney ještě o 19 procent.

Romney vyhrál obě první hlasování v maratonu republikánských primárek – těsně zvítězil v Iowě a přesvědčivě v New Hamsphire. Dostal se tak do pozice jasného favorita, která se odrazila i na jeho podpoře v Jižní Karolíně, a zdálo se, že směřuje k hladkému vítězství. Média i jeho soupeři se shodují, že třetí výhra v řadě by mu nominaci pro prezidentské volby prakticky zajistila.

Platí nižší daně

Nicméně otázky kolem jeho majetku a investic jeho kampaň v posledních dnech přibrzdily. Další kandidáti na něj tlačí, aby zveřejnil své daňové přiznání. Romney naznačil, že to udělá v dubnu, a pak uvedl, že platí ze svých příjmů daně asi 15 procent, tedy podstatně méně než většina Američanů.

Je to důsledek toho, že Romney, jehož majetek se odhaduje na 270 milionů dolarů (5,4 miliardy korun), má zřejmě většinu zisků z kapitálových investic. Ty jsou v USA daněny podstatně méně než mzdy.

Gingrich ihned poté uvedl, že on platil ze svých příjmů daň 31 procent. Podle amerických médií by tenčící se náskok mohl ukazovat, že Gingrichova snaha líčit Romneyho jako příslušníka elity odtrženého od starostí běžných Američanů v Jižní Karolíně zabírá. Nezaměstnanost v tomto státě je takřka deset procent.

V průzkumu CNN je na třetím místě bývalý pensylvánský senátor Rick Santorum s podporou 16 procent. Za ním následuje texaský kongresman Ron Paul se 13 procenty a texaský guvernér Rick Perry se šesti procenty.

Romneymu nepomohlo ani středeční vyjádření jeho stoupence, guvernéra New Jersey Chrise Christieho, že by měl zveřejnit svá daňová přiznání „dříve než později“.

Daňové výhody

Televize ABC také uvedla, že Romney investoval do nejméně 12 fondů se sídlem na Kajmanských ostrovech. Vedení jeho kampaně popřelo, že by z toho měl nějaké daňové výhody. Stejně tak další informace ABC, že daroval miliony mormonské církvi, obrátila znovu pozornost na jeho náboženství. Fundamentalističtí křesťané, kteří v Jižní Karolíně tvoří klíčový blok republikánských voličů, vždy byli vůči Romneyho mormonství nedůvěřiví.

Gingriche ve středu podpořila bývalá aljašská guvernérka Sarah Palinová, která by mu mohla přinést hlasy některých členů radikálního hnutí Tea Party. Problém by mu mohl naopak přinést rozhovor televize ABC s jeho druhou manželkou Marianne, se kterou se rozvedl před 12 lety. Interview se má vysílat ještě před primárkami.

Republikánští kandidáti budou před sobotními primárkami dnes večer ještě jednou debatovat před televizními kamerami.