Jeden z tankerů podle AP přepravoval ropu do Japonska. Japonský premiér Šinzó Abe je nyní na návštěvě Íránu.

Prudký růst cen ropy v reakci na incident svědčí o tom, jak strategicky významný je Hormuzský průliv. Přepravuje se přes něj totiž zhruba třetina ropy dopravovaná po moři. Americké námořnictvo dnes oznámilo, že zasaženým lodím poskytuje asistenci, okolnosti útoku však nesdělilo.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a jeho polský protějšek Andrzej Duda
Trump varoval Německo před závislostí na ruském plynu. USA chystají sankce

Organizace Dryad Global identifikovala plavidlo, které se zřejmě stalo terčem útoku jako tanker MT Front Altair. Na lodi, která pluje pod vlajkou Marshallových ostrovů, podle tohoto zdroje propukl požár. Firma, která plavidlo provozuje, uvedla, že důvodem požár byla exploze. Posádka 23 lidí byla evakuována na nedalekou dubajskou loď.

Druhá zasažená loď byla identifikována jako tanker Kokuka Courageous plující pod panamskou vlajkou. Trup lodi byl podle společnosti BSM Ship Management poškozen a 21 námořníků bylo evakuováno, jeden z nich utrpěl lehčí zranění.

Nejnovější incident přichází poté, co Spojené státy informovaly o íránském útoku na čtyři tankery u pobřeží Spojených arabských emirátů. Írán obvinění odmítl.

Japonský premiér na návštěvě Íránu

Na návštěvě Íránu je teď japonský premiér Šinzó Abe, a to jako první předseda japonské vlády od íránské islámské revoluce z roku 1979. Dnes se Abe setkal s íránským nejvyšším duchovním ajatolláhem Alím Chameneím. Ten podle něj prohlásil, že Írán nemá v plánu vyrobit či využít jaderné zbraně. V Tokiu vládní mluvčí mezitím prohlásil, že Abeho cesta má pomoci zmírnit napětí na Blízkém východě, ale cílem není dělat prostředníka mezi Teheránem a Washingtonem.

Americko-íránské vztahy se ještě více vyostřily v uplynulém roce. Americký prezident Donald Trump loni oznámil, že USA odstupují od mezinárodní jaderné dohody s Íránem z roku 2015 a Washington vzápětí zavedl proti Íránu nové sankce. Írán tento měsíc podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) splnil své hrozby a zvýšil produkci nízko obohaceného uranu.

Blesky při letní bouři nad Drážďanami. Ilustrační foto
Popadané stromy a zranění. Německo potrápila bouře, potíže jsou i jinde v Evropě