Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 skončil neúspěchem kvůli technickým problémům nosné rakety Sojuz-FG. Záchranný systém ale loď úspěšně navedl na přistání poblíž kazašského města Džezkazgan. Dvoučlenná posádka lodi – ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a americký astronaut Nick Hague – čelila během přistávání přetížení 6,7 G, ale z nehody vyvázla bez újmy a cítí se dobře.

V reakci na neúspěšný start oznámily ruské úřady pozastavení pilotovaných letů do vesmíru. Právě Rusko přitom v současnosti zajišťuje veškerou dopravu posádek na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) i zpět na Zemi. Jak již dříve oznámil šéf kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, příčiny čtvrtečního selhání prošetří státní komise.

Pozastavení letů pravděpodobně ovlivní i plánované vyslání nepilotované nákladní lodi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), upozornila agentura Reuters s odvoláním na vysokého představitele agentury Roskosmos Sergeje Krikaleva.

Nejbližší zásobovací mise byla přitom naplánována na 31. října. Nákladní loď Progress, která dopravuje posádce na ISS jídlo a další zásoby, ale používá stejnou nosnou raketu jako Sojuz MS-10.