Obličejová rouška, která může pomoci ochránit člověka před nákazou tzv. mexickou chřipkou, neslouží už jen jako zdravotnická pomůcka. Stal se z ní módní výstřelek, umělecké dílo i symbol protestu.

Na víkendových demonstracích proti francouzskému prezidentovi Nikolasi Sarkozymu si na ně například demonstranti napsali „Chraňte se proti Sarkozismu“, v Německu zase mnohé obchody hlásí, že roušek je nedostatek.

„I velkododavatelé říkají, že prostě nejsou,“ svěřuje se mluvčí internetového obchodu v magazínu Spiegel. Podle něj funguje tzv. placebo efekt. Spousta lidí se cítí, že je s rouškou v ulicích ve větším bezpečí před nákazou virem A/H1N1. „Stoprocentní ochranu určitě neposkytuje. Smysl má spíš u těch, kteří nákazu mají, aby ji nepřenášeli dál,“ tvrdí epidemiolog Jörg Hacker.

Být "in"

Důvod, proč je roušek málo, ale může být i jinde.

„Letí teď mezi mladými. Kdo ji nemá, není in,“ svěřuje se 17letý Patrik ze skupiny německých turistů, která na pražském hlavním nádraží čekala v neděli ráno na metro.

V Mexiku, kde málokdo vyjde na ulici bez roušky, pouští pak uzdu fantazii. Narazíte tam na stovky barevných roušek. Třeba Kristina Trejová, která pracuje na letišti v Mexico City, si na ni nakreslila motýla: jako symbol nesmrtelnosti či vzkříšení.

Novou chřipkou je nakaženo 900 lidí v 19 zemích světa. První nakažené potvrdily nově Kolumbie, Kostarika, Itálie a Irsko. Situace v Mexiku se podle místních zdravotníků zlepšuje, ale Světová zdravotnická organizace nadále varuje, že nepředvídatelný virus může způsobit pandemii.

„Každý den se objevuje méně vážných případů a úmrtnost klesá,“ uklidňuje mexický ministr zdravotnictví. V Mexiku, USA, Kanadě, Španělsku, Německu a Británii se potvrdil přenos z nakaženého člověka na člověka. V Kanadě zase zjistili nákazu u stáda prasat, která nakazil zaměstnanec farmy.

V Egyptě propukly v neděli tvrdé srážky mezi chovateli prasat a policisty, kteří přišli jejich zvířata zabavit. Vláda nařídila vybít chovy i přesto, že se v zemi nákaza neobjevila.