Až do půl jedné ráno diskutovali na evropském summitu šéfové vlád o přerozdělení migrantů. Při odchodu před novináři neskrývali, že pohledy zemí se liší především ve „vnitřním rozměru“ migrační problematiky, tedy ohledně vzájemné solidarity mezi členskými státy.

Merkelová: Nesolidarita je nepřijatelná

"Řekla jsem jasně, že nejsem spokojena s tím, že naše pravidla nefungují," komentovala diskusi německá kancléřka Angela Merkelová. Podle svých slov chce dosáhnout dohody ohledně boje proti pašování lidí a snažit se odstranit příčiny migrace, ale to nestačí. "Solidarita nemůže být jen vnější, ale také vnitřní, a v tomto směru máme opravdu co dělat. Vzájemné pozice se nezměnily, ale budeme pokračovat v práci do června příštího roku," řekla.

Český premiér Andrej Babiš (vlevo) se 14. prosince 2017 v Bruselu před summitem EU setkal s šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem.
Summit EU je v plném proudu. Babiš poprvé reprezentuje Česko

Ve společném vystoupení, které na závěr summitu absolvovala s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kancléřka zopakovala, že v oblasti vnitřní solidarity v otázce migrace panuje neshoda. "Jsou tu oblasti, kde neexistuje solidarita nebo není patrná. A to pro mě není přijatelné," uvedla Merkelová. 

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska zazněla od premiérů a prezidentů u čtvrteční večeře ochota podílet se na hledání kompromisu. "Povinné kvóty zůstávají spornou věcí, i když teplota výrazně poklesla," prohlásil šéf unijních summitů, byť už počátkem týdne označil koncept kvót za nefunkční, jenž unijní země jen rozděluje.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že nechápe, proč přerozdělování migrantů podle kvót vzbuzuje takové emoce a je pokládáno za hrozbu evropské civilizaci.

Český premiér Andrej Babiš, který zažil na summitu svou premiéru, novinářům řekl, že v otázce migrace byli "někteří dost agresivní". Myslí si ale, že zemím, které kvóty odmítají, se může podařit získat pro svůj pohled další spojence.

Prezident Miloš Zeman jmenoval 13. prosince na Pražském hradě menšinovou vládu Andreje Babiše.
Babiš o migračních kvótách: EU znovu Česko nepřehlasuje

Země ze středu a východu EU, včetně Česka, kvóty jednoznačně odmítají. A Babiš to neváhal jednoznačně zopakovat. Uvedl také, že Česko už nebude v otázce kvót přehlasováno tak, jak se to stalo v září 2015, kdy státy přes odpor menšiny z nich prosadily jednorázový mechanismus přerozdělování žadatelů o azyl. 

Možnost rozhodnout o věci "kvalifikovanou většinou", tedy hlasováním v ministerské radě, ale vyloučena není, na což upozornil Jean-Claude Juncker. "Pokud nedosáhneme konsenzu, nemůžu vyloučit, že u některých důležitých věcí zvolíme hlasování kvalifikovanou většinou," uvedl.

Uprchlíci na řeckém ostrově Lesbos
Odpor české veřejnosti k uprchlíkům se zvětšuje, trvale je nechce skoro nikdo

Francouzský prezident Macron se ve svém projevu zmínil o tom, že jde už o pátý evropský summit, který zažívá za svůj nepříliš dlouhý pobyt ve funkci. ""Tato intenzita schůzek ukazuje, že nic není předem zaručeno. Ale mizí atmosféra rezignace, je tu vůle věci řešit," řekl francouzský prezident.

Jinak to jde

S výjimkou migračních kvót označili všichni zúčastnění politici summit za úspěšný. Merkelová přitom vyzdvihla úzkou spolupráci mezi Francií a Německem.

"Inventura na základě toho, co jsme zahájili v Bratislavě, potvrdila naši akceschopnost v prezentaci Evropy navenek i interně. Chci poděkovat Emmanueli Macronovi za jeho činnost, kdy po svém zvolení s námi navázal úzkou spolupráci. Řešení pro Evropu je, když Francie s Německem spolupracují. Nechceme nikomu nic diktovat, ale když Francie a Německo postupují společně, dosahujeme pokroku," uvedla německá kancléřka.

Předseda Evropské rady Donald Tusk
Země EU odsouhlasily prodloužení protiruských sankcí o půl roku

Jako příklad zmínila možnost budovat společnou evropskou obrannou politiku. Podle ní nemá jít o protiváhu Severoatlantické aliance (NATO), ale o její doplněk, který umožňuje unii jednat v oblasti vojenské obrany jednotně.

"Jednota 27 zemí, integrita a respektování základních evropských hodnot jsou základní kameny, na nichž se dá stavět. Spolupráce je dobře patrná třeba v oblasti obrany," potvrdil Macron. Podle něj Evropská komise přišla s konkrétními návrhy, které se stávají realitou. Francouzský prezident dále vyslovil přání, aby vznikla společná strategická kontrola. 

Podle Merkelové je také potřeba podporovat další rozvoj hospodářské a mírové unie. Ministři financí by proto měli připravit řídící plán a ve svých zemích pracovat na strukturálních reformách. 

Německý ministr vnitra Joachim Herrmann.
Bavorský ministr vnitra chce obnovit kontroly na hranicích Německa

Macron uvedl, že ohledně eurozóny je potřeba sestavit kalendář schůzek ministrů financí a hospodářství. "Chceme zorganizovat summit o strategickém směřování eurozóny v horizontu deseti let. První návrhy by měly být hotovy do března." 

K zásadnímu pokroku došlo podle Merkelové také v otázce Brexitu, byť jej konkrétně nespecifikovala. "Všech 27 států vložilo do této práce hodně úsilí a já věřím, že práce bude pokračovat v témže duchu i nadále," uvedla bez bližších podrobností.

Jean-Claude Juncker a Theresa Mayová
EU potvrdila začátek druhé fáze jednání o brexitu

Macron zase zmínil spolupráci v oblasti kultury, a to nejen kulturního dědictví, ale především v aktivitách týkajících se ochrany autorských práv s přihlédnutím k digitální transformaci.

"Je třeba konsolidovat společné úsilí, neomezovat se jen na mezinárodní intervence, ale směřovat solidaritu dovnitř," dodal Macron.

Vyjádřili soustrast

Francouzský prezident i německá kacnléřka ve svých projevech vyjádřili soustrast obětem vážné nehody francouzského autobusu, s nímž se u španělských hranic srazil vlak. Při nehodě zemřely čtyři děti, dalších jedenáct osob utrpělo těžká zranění. 

Železniční neštěstí u jihofrancouzského města Millas
Ve Francii se srazil vlak se školním autobusem. Zemřely čtyři děti

"Chtěla bych vyjádřit Francouzům svou účast po závažné nehodě autobusu u španělských hranic. Přeji co nejrychlejší uzdravení zraněním a hlubokou soustrast pozůstalým obětí. Myšlenkami jsme s nimi," uvedla Merkelová. 

"Chci říct všem pozůstalým obětí, že jsme s nimi, že všechny složky státu jsou jim po boku," řekl Emannuel Macron, který poděkoval záchranným složkám.