Podle listu The New York Times se kvůli ocenění Charlie Hebdo rozhodli galavečer bojkotovat například kanadsko-srílanský prozaik a básník Michael Ondaatje, nigerijsko-americký spisovatel a historik umění Teju Cole či americká autorka Rachel Kushnerová. Kushnerová svůj nesouhlas s cenou zdůvodnila kulturní netolerancí magazínu. Podobně se vyjádřili i ostatní, někteří zmínili i neúctu karikatur k muslimům.

PEN klub podle DPA na rozhodnutí šesti svých členů zareagoval překvapeně. „Všichni jsme věděli, že to v určitém úhlu pohledu bylo kontroverzní rozhodnutí," řekl předseda Americké centra PEN klubu Andrew Solomon. „Nikdy bych si ale nemyslel, že by toto téma zrovna u těchto autorů mohlo vyvolat takovéto námitky," dodal.

Za PEN klub se dnes postavil mimo jiné britský spisovatel indického původu Salman Rushdie, kterému je kvůli románu Satanské verše vyhrožováno smrtí. Výhrady svých kolegů označil za strašně špatné. „Když PEN klub jako organizace hájící svobodu projevu nemůže hájit a oslavovat lidi, kteří jsou kvůli svobodnému projevu zabíjeni, tak ta organizace není hodna svého jména," uvedl v prohlášení Rushdie.

V květnu bude v USA vyznamenán také britský dramatik a scenárista českého původu Tom Stoppard. Získá cenu Mezinárodního PEN klubu a Allenovy nadace za službu literatuře.