Americký prezident Donald Trump a ministr zahraničí Mike Pompeo podle Boltona pochopili vyjádření Turecka jako závazek, že „nebudou škodit Kurdům, kteří s námi bojovali proti Islámskému státu“.

Bolton v úterý navrhl, aby ochrana kurdských spojenců Washingtonu byla předběžnou podmínkou pro stažení amerických jednotek ze Sýrie. Na to reagoval turecký prezident Tayyip Erdogan slovy, že se ze strany Boltona jedná o „vážnou chybu“.

„To, o co usilujeme v těchto pokračujících vojenských rozhovorech, jsou ujištění, protokoly a postupy, že se všichni budou budou cítit pohodlně, až se tak stane. A doufáme, že tyto diskuze které budou pokračovat příští týden, přinesou výsledky akceptovatelné pro obě strany,“ uvedl Bolton v rozhovoru.

Americké stahování ze Sýrie mezitím začalo. Agentuře AP to bez dalších konkrétních podrobností potvrdil plukovník Sean Ryan, mluvčí Američany vedené koalice bojující s Islámským státem.

„Proces našeho úmyslného stažení ze Sýrie začal. Kvůli obavám o operační bezpečnost nebudeme zveřejňovat konkrétní časové plány, místa nebo pohyby jednotek,“ uvedl Ryan v prohlášení, které zaslal agentuře AP.

Syrská observatoř pro lidská práva nicméně s odvoláním na své spolupracovníky v zemi uvedla, že stahování začalo v čtvrtek v noci. Podle tohoto zdroje konvoj deseti obrněných vozidel opustil město Rmelan na severovýchodě Sýrie a přejel do Iráku.

Trumpovo rozhodnutí vyvolalo odpor i strach

Americký prezident Donald Trump nečekaně oznámil stažení dvou tisíc amerických vojáků ze Sýrie loni v prosinci. Toto oznámení překvapilo nejen řadu vysokých činitelů v Washingtonu, ale i americké spojence. Americký ministr obrany James Mattise na protest proti rozhodnutí rezignoval na svůj post.

Silné obavy vyvolalo Trumpovo rozhodnutí mezi Kurdy na severu Sýrie. Kurdské milice YPG, které s podporou USA výrazně přispěly k porážce Islámského státu, označuje Turecko za teroristickou organizaci. Kurdové se obávají, že na ně po odchodu Američanů Ankara zaútočí.