„Armáda porazila terorismus na Filipínách,“ oznámil v pondělí ministr obrany Delfin Lorenzana na setkání Sdružení národů jihovýchodní Asie ASEAN.

„Po 154 dnech obléhání Marawi radikály Maute, inspirovanými Islámským státem, týden poté, co vrchní velitel oznámil osvobození Marawi, prohlašujeme konec všech bojových operací ve městě,“ prohlásil ministr.

Fats Domino
Zemřela legenda ze síně slávy. Fats Domino inspiroval český bigbít

Boje začaly v květnu když se filipínské úřady pokoušely zatknout Isnilona Hapilona, vůdce skupiny Abu Sayyaf, která je napojena na Islámský stát. Na jeho zatčení vypsala FBI pět milionů dolarů.

Video: město v ruinách

Zdroj: Youtube

Místo toho, aby se vzdal, spojil se s jinou ozbrojenou skupinou a opevnil se ve městě, nad kterým převzal kontrolu. Filipínská vláda si to ale nenechala líbit a chtěla město získat zpět. Tak začala bitva o Marawi, která trvala bezmála pět měsíců. Bojovalo se doslova o každý dům.

Ulice filipínské metropole Manily
Drogová válka na Filipínách si tento týden vyžádala už 80 životů

V konfliktu zahynulo více než tisíc lidí, včetně 800 civilistů. Přes 600 tisíc lidí muselo svůj domov opustit.

Zničeno bylo téměř celé město. Místní lidé se teď do něj začínají se slzami vracet.

„Je pro nás velmi velmi zničující vidět ruiny, které tu zanechaly zvěrstva páchané militantními skupinami,“ řekl starosta Majul Gandamras.

Zabavená marihuana, která přišla v zásilce Amazonu.
Zásilka Amazonu skrývala 30 kilogramů marihuany

Jeho obnova bude velmi náročná a potrvá řadu let. „Marawi bylo progresivní a prosperující město se školami, nemocnicemi, obchodními centy i mešitami,“ říká architekt Felino Palafox.

Video: Marawi vítá své osvoboditele

Zdroj: Youtube
Filipínská armáda v bojích s militanty
Zbylí islámští ozbrojenci v Marawi jsou ochotni se vzdát, hlásí Filipíny