Osmačtyřicetiletý bývalý ministr místní samosprávy a komunit Sajid Javid, jehož rodiče se do Británie přistěhovali z Pákistánu, byl podle svých slov krizovou situací bývalých přistěhovalců z "generace Windrush" velmi vážně znepokojen.

Jako "generace Windrush" jsou označováni přistěhovalci, kteří přišli do Británie jako děti v 50. a 60. letech minulého století z Karibiku a z ostatních zemí spadajících do společenství Commonwealth, a to v rámci programu podporovaného tehdy britskou vládou. Své jméno získala tato generace podle lodi Empire Windrush, jež v roce 1948 dovezla k britským břehům prvních několik set karibských migrantů. Řada z nich však formálně nezískala britské občanství, a současná britská vláda je chtěla deportovat zpět do zemí, kde od raného dětství nikdy nebyli. Důvodem byla nová britská pravidla, požadující dokumenty, které dokazují trvalý pobyt v Británii.
Ruddová, která šéfovala ministerstvu vnitra od roku 2016, odstoupila poté, co přiznala, že "nechtěně" sdělila parlamentu nepravdivé informace. Na otázku, zda její ministerstvo požadovalo po zaměstnancích, aby plnili měsíční kvóty imigrantů, kteří mají být deportováni, totiž odpověděla, že ne. Jenomže mluvčí ministerstva krátce předtím přiznal, že takové kvóty zaměstnancům ministerstva opravdu vnucovány byly.

Javidovo plánované jmenování ministrem vnitra oznámila v pondělí britská premiérka Theresa Mayová. Právě tu ale opoziční politici viní, že nese hlavní a konečnou odpovědnost za celý skandál. "Je samozřejmé, že musela odstoupit Amber Ruddová. Ale tím opravdu zásadním tématem je zakořenění hlubokého pocitu nepřátelství (k migrantům) uvnitř ministerstva. A na tom má hlavní podíl Theresa Mayová," uvedla labouristická poslankyně Laura Piddocková.
Mayová se za kauzu generace Windrush omluvila 17. dubna 12 vůdcům karibských národů během Summitu Commonwealthu v Londýně a uvedla, že Britové oceňují přínos přistěhovalců, kteří pomohli vytvořit z Británie zemi, jakou je dnes.