Regevová, kterou ozbrojenci unesli 7. října z hudebního festivalu v jižním Izraeli, byla jako jediná z propuštěných rukojmích transportována do nemocnice Soroka, která leží jen pár desítek kilometrů od Pásma Gazy.

Hamás se netajil výhradami k výběru propouštěných:

Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás
Izrael porušuje dohodu, tvrdí Hamás. Výhrady má k výběru propuštěných vězňů

Povahu jejích zranění média neupřesnila, na sociálních sítích jsou ale záběry, na nichž po útoku na festival volá svému otci a říká, že byla postřelena. Na videu zachycujícím okamžiky propuštění jde o berlích a má podle všeho poraněnou levou nohu.

Izraelské ministerstvo zdravotnictví uvedlo jen, že Regevová je ve stabilizovaném stavu. Její rodina požádala veřejnost o respektování soukromí.

Mladá Izraelka je první propuštěnou rukojmí, které se ozbrojenci zmocnili na hudebním festivalu. Vedle únosů na něm povraždili přes 360 lidí, a festival u kibucu Reim se tak stal místem nejhoršího krveprolití ze 7. října. V zajetí únosců nadále zůstává o tři roky mladší bratr Regevové.

Spolu se 13 Izraelci v sobotu Hamás propustil i čtyři Thajce, kteří jsou podle úřadů této asijské země v dobrém zdravotním stavu.

Propuštění se dočkaly i desítky Palestinců

Izrael zase ze dvou svých věznic pustil 33 mladistvých Palestinců a šest palestinských žen. Na okupovaném Západním břehu je podle agentury AP přivítaly stovky lidí, kteří skandovali „bůh je velký“.

Řada lidí v davu měla vlajky Hamásu, který Izrael, ale i řada západních zemí považuje za teroristickou organizaci.

Jak se rodilo příměří mezi Hamásem a Izraelem:

Izrael se s Hamásem domluvil na čtyřdenním příměří. Ilustrační snímek
Příměří mezi Izraelem a Hamásem se nerodilo lehce. Pro rukojmí je ale nadějí

Propouštění rukojmích a vězňů je součástí dohody o čtyřdenním přerušení bojů v Gaze mezi Izraelem a Hamásem, která platí od pátku. Hamás má celkem propustit 50 rukojmích a Izrael 150 vězněných Palestinců. Při říjnovém útoku Hamásu bylo zavražděno na 1200 lidí, Izrael pak v reakci na něj masivně útočil na Gazu, kde na území menším než Praha žije asi 2,3 milionu Palestinců.

Odveta si dosud vyžádala životy zhruba 15 tisíc lidí včetně několika tisíc dětí.