Násilné střety s policií začaly na centrálním bukurešťském náměstí nedaleko vládního sídla poté, co se někteří demonstranti pokusili prolomit policejní kordon. Deset policistů bylo zraněno kameny a zápalnými lahvemi, naproti tomu téměř 250 lidí muselo vyhledat lékařskou pomoc kvůli zásahu slzným plynem nebo pepřovým sprejem. Informuje o tom agentura AFP.

Středopravicový prezident Klaus Iohannis podle svých slov důrazně odsoudil brutální zásah policie, který byl podle něj nepřiměřený vzhledem k chování většiny demonstrantů, ale dodal, že nepřijatelná je jakákoli forma násilí. Ve svém příspěvku na Facebooku také vyzval ministra vnitra, aby vysvětlil, proč policie celou situaci tak špatně zvládla. Iohannis se už v minulosti s vládou často střetl.

Protestům předcházelo odvolání špičkové protikorupční státní zástupkyně Laury Codruty Kovesiové, považované za symbol boje proti korupci v zemi, které Iohannis minulý měsíc schválil, jakkoli pokusům vládnoucích sociálních demokratů nahradit ji dlouho vzdoroval.

Demonstranti teď označili vládu za zlodějskou a vyzvali ji k demisi. "Bohužel se v Rumunsku vůbec nic nezměnilo," sdělila AFP Ileana Anghelová, rumunská občanka žijící ve Španělsku, která na demonstraci dorazila i s mužem Štěpánem, s nímž pracuje v regionu Aliante. "Chceme tu vidět moderní silnice a především nemuset dávat úplatky vlevo i vpravo," dodala Anghelová.

"Korupce a zpronevěra, kterou ztělesňuje vládnoucí třída, jsou něčím, co mi vadí," řekl AFP další demonstrant, šedesátiletý Vlad, který se živí jako realitní agent ve Spojených státech. Na demonstraci přiletěl se svou ženou z New Yorku, kde žijí třicet let. "Teď se tu v protestech zrodila nová síla a já doufám, že o ní bude slyšet," dodal.

K demonstracím se připojily tisíce lidí i v dalších velkých rumunských městech, včetně Kluže na severozápadě, Sibiu ve středním Rumunsku a Temešváru na západě.

Z celkové populace 20 milionů Rumunů jich pracují asi čtyři miliony v zahraničí. Polovina cizinců žije podle oficiálních údajů v Itálii a ve Španělsku. Krajané v zahraničí poskytli loni svým rodinám v Rumunsku 4,3 miliardy eur, což je téměř 2,5 procenta HDP Rumunska, představujícího jednu z nejchudších zemí Evropy.