"Pět minut poté, co by parlament hlasoval pro mé sesazení, odstoupím," prohlásil Basescu ve vystoupení, které hlavní televizní stanice vysílaly v přímém přenosu. "To by umožnilo voličům, aby posoudili a rozhodli, kdo má zůstat ve funkci: prezident anebo parlament," dodal.

Basescu již dříve naznačoval, že uvažuje o odstoupení, aby tak vyvolal předčasné prezidentské volby. I dva a půl roku po nástupu do funkce zůstává nejpopulárnějším politikem v zemi. Opozice obviňuje šéfa státu z porušování ústavy, včetně rozvracení vlády, nelegálního odposlouchávání oponentů či ovlivňování prokuratury.

Ale ústavní soud počátkem tohoto měsíce dospěl k závěru, že přehmaty, vytýkané prezidentovi opozicí, nepředstavují závažná porušení ústavy, opravňující spustit proces odvolávání hlavy státu. Názor ústavního soudu je však v dané věci jen poradní. Návrh opozice, aby šéfovi státu byl do případného odvolání pozastaven výkon funkce, by ve sněmovně musel získat 50 procent hlasů plus jeden.

Tři strany, které návrh původně předložily, disponují jen 228 z celkem 469 hlasů. Dosud však o svém postoji nerozhodli liberálové premiéra Calina Tariceanua, který se rovněž s prezidentem pohádal, ani poslanci za maďarskou menšinu.

Pokud by zákonodárný sbor prezidentovi výkon funkce pozastavil, otevřelo by to cestu k vypsání celostátního referenda o jeho odvolání. To by se pak mělo konat do 30 dnů. Pro odvolání šéfa státu by bylo zapotřebí, aby se vyslovila většina všech oprávněných voličů, tedy nestačila by prostá většina hlasujících.

Podle analytiků je nepravděpodobné, že by věci dospěly až tak daleko, protože žádná z opozičních či vládních stran nedisponuje kandidátem, schopným se Baseskovi v předčasných prezidentských volbách postavit.