Iliescu tak naznačil, že věří tomu, že v Rumunsku byly některé z věznic, které CIA zřídila mimo území Spojených států a držela v nich předpokládané teroristy. Tyto osoby v těchto zařízeních zřejmě byly vystaveny drsným výslechovým metodám.

Rumunské úřady zprávy o tajných věznicích CIA v Rumunsku dlouho zcela popíraly. Iliescu ale nyní prozradil, že žádost americké tajné služby o poskytnutí nějakého místa schválil v letech 2002–2003.

Na svém blogu k tomu dnes napsal, že kdyby věděl, co CIA zamýšlí, „zcela určitě bych rozhodl jinak". „Mysleli jsme, že jde o závazky, které jsou v zájmu Rumunska. Všechno má svou cenu," dodal. Prezidentem byl v letech 2000–2004.

Podle listu The Washington Post CIA platila za zřízení těchto věznic ve východoevropských zemích – kromě Rumunska také v Polsku a Litvě – a za neustálé měnění jejich místa velké peníze. Na tyto účely prý bylo vyčleněno velké množství peněz.

Informace o tajných amerických vězeních mimo území USA se dostaly na veřejnost v roce 2005. Média tehdy psala, že věznice CIA jsou umístěny v Rumunsku a Polsku, ale tamní vlády to popřely. V září 2006 americký prezident George Bush přiznal, že CIA tajné věznice užívala a prohlásil, že jsou uzavřeny.

Vyskytly se informace, že americké tajné služby převážely lidi podezřelé z terorismu k výslechu nebo věznění do zemí, kde mohou být vystaveni mučení, i přes české území. To se však neprokázalo.