Příslušný dekret sice už podepsal prezident Dmitrij Medveděv, ale dosud není jasné, kdy armáda dá dohromady 25 miliard rublů (skoro 16 miliard Kč), kolik nové uniformy mají stát. V novém šatu se tak i letos, stejně jako loni, předvedou jen vojáci vybraní pro slavnostní květnovou přehlídku na Rudém náměstí.

Vynucený odklad

Většina z milionu ruských vojáků si na nové stejnokroje bude muset počkat. "Prezidentský dekret 'legalizuje' nové stejnokroje. Nikdo ale nedokáže říci, kdy je skutečně dostanou vojáci. Možná to potrvá další tři roky," napsal list Izvestija.

Armáda se měla nových uniforem dočkat už dávno, ale finanční potíže si vynutily odklad. Loni měla armáda starosti, kde vzít peníze na topení a jídlo. Kvůli krizi se výdaje na obranu seškrtaly téměř o 140 miliard rublů (více než 88 miliard Kč) oproti původním plánům a uniformy padly za oběť úsporám. Soutěž na nové stejnokroje vyhlásilo ministerstvo obrany už před třemi lety. Přihlásily se desítky podniků, ale ve finále se rozhodovalo mezi módními návrháři Igorem Čapurinem a Judaškinem, který nakonec vyhrál.

Oděvní revoluce

Soudě podle prototypů měla ruská armáda zažít hotovou revoluci v odívání. Judaškin sáhl i po technologických výdobytcích v podobě měkké nepromokavé kůže na obuv s antibakteriální stélkou, tkaninách, které neroztrhá ani ostnatý drát, syntetických membránách či špíně odolných teflonových vláknech. Námořníci se při plavbách do tropů mohli těšit na baseballové čepičky, krátké rukávy a šortky. Loňské zkoušky u vojsk však odhalily nedostatky, které si vynutily návrhy ještě "dopracovat".

Návrhář nijak nešetřil, a tak se dosud jen odhaduje, kolik "nový vzhled" bude armádu stát. V případě generálského šatu má cena sahat od 100.000 až po 300.000 rublů (od 63.000 do téměř 190.000 Kč). Převlečení řadového vojáka má vyjít na 11.000 až 26.000 rublů (7000 až 16.400 Kč). Od roku 2012 si vojáci mají oděv pořizovat ze svého, i když na tento účel mají každým rokem dostávat 25.000 rublů (necelých 16.000 Kč).