Ruský prezident Vladimir Putin v pátek podpisem smluv zahájil proces záboru celkem čtyř ukrajinských regionů. Kromě Záporožské a Chersonské oblasti se jedná také o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku (DNR) a Luhanskou lidovou republiku (LNR).

Ruský ústavní soud v neděli schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku.

Lidé v ukrajinském Doněcku se radují z připojení Doněcké lidové republiky k Rusku 30. září 2022.
Nemůžeme mlčet. Devět prezidentů včetně Zemana odmítlo ruskou agresi

Duma musí v rámci celého procesu podle ruskojazyčné stanice BBC kromě ratifikace smluv schválit také příslušné zákony. V úterý se jimi pak bude zabývat Rada federace, horní komora parlamentu. Nakonec by je měl podepsat Putin.

Šéf Kremlu, na jehož rozkaz ruská vojska koncem února vpadla na Ukrajinu, prohlásil, že Moskva bude anektovaná území hájit „všemi dostupnými prostředky“.

Zelenskyj: S Ruskem nebudeme jednat

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v páteční reakci na podpisy smluv sdělil, že Kyjev nebude s Ruskem jednat, dokud bude v jeho čele Putin, a oznámil, že Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Západ anexi odmítl a odsoudil.

Ruský prezident Vladimir Putin
Putin připojil k Rusku části Ukrajiny. Ale jen na papíře

Ruské invazní síly neokupují celé ukrajinské regiony, které se nyní snaží Moskva anektovat, a v posledních dnech přicházejí zprávy o tom, že ukrajinská armáda dobývá zpět některé další obce v těchto oblastech.