Jeden z prvních státníků, který na invazi reagoval, byl americký prezident Joe Biden, který v oficiálním prohlášení napsal, že prezident Putin zvolil cestu války, která přinese katastrofální ztráty na životech a mnoho lidského utrpení. „Modlitby celého světa jsou právě teď s lidmi na Ukrajině, kteří trpí nevyprovokovaným a neoprávněným útokem ruských vojenských sil. Za smrt a zkázu, které tento útok přinese, je odpovědné pouze Rusko. Spojené státy a jejich spojenci odpoví jednotným a rozhodným způsobem.“

Biden vzápětí telefonoval s ukrajinským prezidentem Zelenským. "Odsoudil jsem tento nevyprovokovaný a neoprávněný útok ruských vojenských sil. Informoval jsem ho o krocích, které podnikáme," uvedl Biden v prohlášení.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová útok Ruska na Ukrajinu ostře odsoudila. „V těchto těžkých časech jsou naše myšlenky s Ukrajinou. Myslíme na nevinné ženy, muže a děti, kteří čelí tomuto nevyprovokovanému útoku a bojí se o své životy. Poženeme Kreml k odpovědnosti,“ napsala na Twitteru.

Také generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v ranním tweetu odsoudil ruský bezohledný útok na Ukrajinu, který ohrožuje bezpočet civilních životů. „Je to vážné porušení mezinárodního práva a vážná hrozba pro euroatlantickou bezpečnost. Spojenci NATO se sejdou, aby řešili ruskou agresi,“ napsal Stoltenberg.

Francouzská hlava státu Emmanuel Macron, který již dříve hlasitě vyzýval k mírovému řešení celé krize, napsal na Twitter toto: „Francie důrazně odsuzuje rozhodnutí Ruska vést válku s Ukrajinou. Rusko musí okamžitě ukončit své vojenské operace.“

Ukrajinská armáda ve městě Zolote.
VIDEO: Ukrajinou zní exploze. Děsivé záběry útoku Ruska už obletěly svět

António Guterres, generální tajemník OSN, vzval Putina k ukončení útoků na Ukrajinu. „Prezidente Putine, zakažte svým vojákům útočit na Ukrajinu. Dejte míru šanci. Už zemřelo příliš mnoho lidí.“

Britský premiér Boris Johnson řekl v dnešním ranním telefonátu prezidentu Zelenskému, že Západ nebude stát stranou. „Byl jsem zděšen tím, co se na Ukrajině začalo dít. Doufal jsem, že k tomu nedojde. Prezident Putin si zvolil cestu krveprolití a destrukce, my i naši spojenci odpovíme rozhodně. Spojené království v této těžké době myslí na všechny Ukrajince,“ stojí v Johnsonově prohlášení.

Lidé prchající z Kyjeva zablokovali hlavní tahy ven z města
Rusko napadlo Ukrajinu. Sabotéři pronikli do Kyjeva, Zelenskyj hlásí mobilizaci

Japonský premiér Fumio Kishida řekl, že situace na Ukrajině je „napjatá“ a chce v této otázce spolupracovat se zeměmi G7. „Budeme pokračovat ve spolupráci s mezinárodním společenstvím, včetně zemí G7,“ řekl Kishida novinářům. „Uděláme, co bude v našich silách, abychom shromáždili informace a získali přehled o situaci," doplnil. Kishida ještě před invazí oznámil, že Japonsko vůči Rusku plánuje sankce.

Bývalý americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro Fox News označil ruskou vojenskou operaci na Ukrajině za „velmi smutnou událost pro celý svět“ a tvrdil, že by se to za jeho vlády nestalo. Komentář bývalého prezidenta přišel den poté, co Putinovo uznání separatistických republik označil za “geniální čin“.

Ministři zahraničí Litvy, Lotyšska a Estonska vydali společné prohlášení, v němž „nejdůraznějším možným způsobem odsuzují rozsáhlou ruskou agresi proti nezávislé, mírové a demokratické Ukrajině.“ V prohlášení také stojí, že ruské činy byly „do očí bijícím porušením mezinárodního práva“ a „zločinem proti ukrajinskému lidu“. Vyzývají k uvalení sankcí na Rusko a humanitární, ekonomické i vojenské pomoci Ukrajině.

K probíhající invazi se vyjádřili i tuzemští politici, například premiér Petr Fiala, který napsal, že došlo na nejhorší. 

Zdroj: DeníkVstup ruských vojsk na Ukrajinu odsoudil také ministr zahraničí Jan Lipavský. „Rozhodnutí Kremlu k naprosto nevyprovokovanému útoku je nepřijatelné a zcela v rozporu s mezinárodním právem. Spolu se spojenci odpovíme na tento barbarský akt agrese,“ napsal ministr na svůj twitterový účet.

Týdny trvající krize kolem Ukrajiny tento týden začala eskalovat poté, co šéf Kremlu uznal nezávislost dvou separatistických republik na východě Ukrajiny a podepsal s nimi smlouvu o přátelství a vzájemné spolupráci. Lídři těchto území ho ve středu požádali, aby jim pomohl "odrazit agresi" ze strany ukrajinské armády.