Mluvčí výboru Svetlana Petrenková oznámila, že do shromažďování důkazů se pustili vyšetřovatelé zvláště těžkých zločinů z moskevské hlavní správy SK. Kromě prohřešků, z nichž byl obviněn Navalnyj, tedy organizování nepovolené demonstrace a neuposlechnutí policejních pokynů, se prý vyšetřují i trestné činy výtržnictví, útoku na život příslušníka policie a násilí vůči úřední osobě.

Při moskevském protestu byl podle Petrenkové surově zbit policista. Neznámí útočníci mu blíže neurčeným předmětem rozbili hlavu a způsobili mu těžká zranění. 

Čtěte také: Soud uložil Navalnému 15 dní vězení, kladl prý odpor polici

Existuje i podezření, že organizátoři slibovali účastníkům protestu finanční náhradu v případě, že budou zatčeni, řekla mluvčí SK. Její slova potvrdil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov, který navíc uvedl, že organizátoři nabízeli moskevským výrostkům za účast na akci peníze. "Pokud to vyšetřovatelé budou považovat na nutné, předloží veřejnosti nějaké důkazy," řekl Peskov.

Navalnyj minulý týden na svém blogu slíbil Moskvanům, že každému zadrženému účastníkovi pochodu pomůže s žalobou k Evropskému soudu pro lidská práva s perspektivou odškodnění až 10 tisíc eur (270 tisíc korun). Není ale jasné, zda předmětem vyšetřování je právě tato jeho výzva.