Bývalý šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort a jeho spolupracovník a zástupce Rick Gates byli obviněni z dvanácti vážných trestných činů včetně spiknutí proti Spojeným státům, daňových úniků a praní špinavých peněz. Pokud soud uzná jejich vinu v plném rozsahu, mohou být odsouzeni až na osmdesát let vězení v případě Manaforta a sedmdesát let v případě Gatese.

Oba obvinění před soudem vinu popřeli. Soud vyhověl žádosti žalobců a obviněné poslal do domácího vězení. Setrvají v něm do složení kauce, o jejíchž podmínkách soud teprve rozhodne. Její výše ale bude deset milionů dolarů pro Manaforta (220 milionů korun) a pět pro Gatese. Další stání stanovil soud na čtvrtek.

Donald Trump
Trump odmítl zveřejnit část dokumentů o Kennedym. Obává se o bezpečnost

Možná ještě závažnější je podle CNN kauza dalšího bývalého člena Trumpova volebního týmu, George Papadopoulose. Ten přiznal, že se stýkal s lidmi reprezentujícími ruské zájmy. Dělo se tak údajně ještě předtím, než začal pro pozdějšího prezidenta pracovat. Vyšetřovatelé ho usvědčili ze lži a Papadopoulos nakonec připustil, že s tajemnými osobami, které prý měly informace o kompromitujících dokumentech na Trumpovu protikandidátku Hillary Clintonovou a mohly zprostředkovat dialog s Moskvou, jednal už jako pracovník Trumpova týmu.

Papadopoulos se při výslechu vyšetřovatelům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) přiznal, že měl kontakty s nejmenovaným londýnským "profesorem", který měl mít informace o kompromitujících materiálech na Clintonovou. Šlo údajně o "tisíce souborů elektronické pošty". Na schůzce měla být také přítomná ještě jistá Ruska, která měla Papadopoulosovi nabízet kontakty s Moskvou s možností koordinace budoucí zahraniční politiky Spojených států a Ruska.

Paul Manafort
FBI prohledala dům Trumpova volebního manažera, zabavila písemnosti

Manafort podle žalobců ve spolupráci s Gatesem inkasoval milionové sumy za pomoc proruské Straně regionů bývalého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který byl sesazen v roce 2014. Peníze prý nedanil, zločinné spiknutí obou mužů mělo trvat do letošního února.

Samotné volební kampaně Donalda Trumpa, kterou Manafort čtvrt roku řídil, se ale podle agentury AP obvinění nijak netýkají. Trump v minulosti opakovaně jakoukoli spolupráci s Moskvou během volební kampaně odmítl.

Paul Manafort
Šéf Trumpovy kampaně se vzdal FBI, je vyšetřovaný kvůli proruským vlivům