„Nechtěla jsem prostě mít ruský pas, bez něj je na Krymu dnes život hodně složitý. Tak žiju tady,“ říká mladá Krymská Tatarka ve vyhlášené kyjevské restauraci Musafir. Na rozdíl od nedaleko sedícího předáka krymských Tatarů, poslance ukrajinského parlamentu Mustafy Džemileva, nemá vstup na Krym Rusy přímo zakázaný. Ale sama neví, jak by takový pokus dopadl. „Možná by mě nepustili přes hranice, ale třeba by mě, jako jiné, hned zatkli,“ dodává.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko
V Donbasu operují tisíce ruských vojáků, tvrdí ukrajinský prezident Porošenko

Včera uplynulo pět let od chvíle, kdy uprostřed vrcholící revoluce na Majdanu, v době, kdy byl ještě prezidentem proruský Viktor Janukovyč, začala ruská okupace ukrajinského Krymu. Z ruské základny v Sevastopolu vyrazila kolona obrněných vozidel a na Krym byla z Ruska vyslána elitní výsadkářská divize. Putin měsíc lhal Rusku a světu, že ozbrojenci, kteří se v příštích dnech objevili v neoznačených uniformách po celém Krymu, jsou místní proruští aktivisté. Pak si to ale rozmyslel a po nelegálním referendu, po němž Rusko Krym anektovalo, veřejně účastníky okupace vyznamenal.

„Medaile, na které je datum dvacátého února, Putina usvědčuje,“ říká ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Rusko podle něj nyní mění etnické složení poloostrova, za poslední roky se tam přistěhovalo dvě stě tisíc Rusů. Předělává také poloostrov na jednu velkou vojenskou základnu. „Dnes je tam 23 tisíc vojáků, jejich počet má v příštích letech vystoupat na 40 tisíc,“ říká diplomat. „Na Krymu jsou dnes už i jaderné zbraně a raketové nosiče schopné zasáhnout velkou část zemí EU,“ dodává.

Petro Porošenko
Kdo do čela Ukrajiny? Komik, prezident, expremiérka

Rusko se přitom nespokojilo s krádeží Krymu, ale z okolního moře těží i zemní plyn. „Za pět let to bylo osm miliónů kubíků,“ uvádí Perebyjnis. Z velkolepých plánů na zvýšení životní úrovně zbylo velmi málo.

K moři za okupanty

Paradoxně na Krym dál jezdí Ukrajinci k moři. Loni jich byl milión. „Ty nechápu, ale prostě tam jsou. Říkají, že tam jezdili vždycky a že je politika nezajímá,“ říká smutně třicátník Refat, Krymský Tatar, který se také už několik let nepodíval domů do Jalty. „Pokud ti lidé začnou chápat, že jezdit na okupovaný Krym v létě k moři je špatně, je tu naděje, že se něco změní,“ dodává.