Poradce opozičního vůdce Alexeje Navalného Ivan Ždanov dnes prohlásil, že Navalného příznivci, kteří sledovali průběh voleb, hlásí, že lidé byli sváženi do volebních místností autobusy, které vypravují jejich zaměstnavatelé. (Alexej Navalnyj chtěl sám ve volbách proti Putinovi kandidovat, ale znemožnily mu to volební orgány kvůli dřívějšímu odsouzení za zpronevěru, což označil za účelové rozhodnutí, pozn. red.).

"Mělo by se to jmenovat ´volby kyvadlovým autobusem´. Některé organizace a závody svážejí v autobusech obrovské množství lidí," prohlásil dnes Ždanov na tiskovém brífinku. Informuje o tom agentura Reuters.

Podle Reuters někteří vládní úředníci soukromě přiznali, že určitý počet voličů váhalo jít volit, byť Putina podporuje, protože věří, že o jeho vítězství je už rozhodnuto předem. Volební orgány prohlašují, že volby budou spravedlivé.

Podle šéfky volební komise na celostátní úrovni Elly Pamfilové je každý podvod vyloučen. "Ti, kdo tvrdí, že volby byly zmanipulovány, jsou proti Rusku zaujatí," prohlásila Pamfilová.

Reportéři Reuters ale ve volebních místnostech v Rusku více voličů potvrdilo, že je šéfové a nadřízení instruovali, jak mají volit. Někteří navíc uvedli, že dostali za úkol se ve volební místnosti přímo u urny vyfotit, aby to mohli předložit jako důkaz. 

Podle Reuters se také vyskytl jeden konkrétní případ, kdy předseda volební komise dohlížející ve volební místnosti na průběh voleb rozhodl o tom, že fotografování není povoleno, a nařídil členům komise, aby mu zabránili.