Akce proběhla v době, kdy se prezident Vladimir Putin v Petrohradě účastní vzpomínkových akcí k 75. výročí válečné blokády města.

Navalného petrohradský fond s názvem Páté roční období zveřejňuje v rámci boje proti korupci údajná svědectví o finančních machinacích ruské politické špičky, Putina a premiéra Dmitrije Medveděva nevyjímaje. Na Twitteru sleduje jeho aktivity 2,6 milionu lidí.

Kanceláře fondu jsou v poslední době vystaveny prakticky denně policejním zásahům. Ve čtvrtek soud v Rostově na Donu uložil Navalného spolupracovníkům pokutu za uspořádání volebního mítinku.

O den dříve prohledala policie kanceláře Navalného štábu ve městě Velikyj Novgorod. Tenýž den neznámí útočníci ostřelovali dům člena Navalného právního týmu v Chabarovsku.

Ruské ministerstvo spravedlnosti začátkem týdne požádalo soud o likvidaci nadace dotující Navalného volební štáb. Přepadovou kontrolu fondu provedlo ministerstvo v prosinci. Tehdejší závěr zněl, že činnost fondu není v souladu s ruskými zákony.

Alexeje Navalného - jediného vážnějšího protikandidáta současného lídra Ruské federace, který by připadal v úvahu v březnovém klání o prezidentské křeslo – odmítla ústřední volební komise v prosinci pro nadcházející volby zaregistrovat. Jako důvod uvedla jeho pravomocné odsouzení za krádeže v lesnickém podniku Kirovles.

Navalnyj se obrátil se stížností na nejvyšší soud, který ji ale 30. prosince odmítl. Poté zamítl i odvolání proti zamítnutí stížnosti.

Navalného obhájce oznámil, že jeho mandant se odvolá k ústavnímu soudu i k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ještě před koncem roku vyzval Navalnyj občany Ruska k bojkotu prezidentských voleb a na 28. ledna svolává celostátní protestní akci.