Na záběrech ruské státní televize Rossija 24, která vypuštění živě přenášela, je vidět, jak se raketa krátce po startu odklonila od dráhy letu a posléze se obrátila směrem k zemi. Při pádu se pak začala rozpadat, vzplála a po dopadu explodovala. Podle Roskosmosu se 17 vteřin po startu havarijně vypnuly motory.

Roskosmos dnes pozastavil plánované lety nosných raket Proton, starty stanovené na červenec a srpen budou podle mluvčí Anny Bediščevové odloženy na neurčito.

O příčinách nezdaru ruští experti zatím jen spekulují. Podle Jurije Karaše z Ciolkovského akademie mohla být příčinou nedbalá montáž, jeho kolega Alexandr Železňakov má podezření na selhání řídících systémů. Podle agentury Interfax doprovázel explozi Protonu oblak jedovatých plynů. Protože ale raketa dopadla na neobydlenou step, lidé byli mimo ohrožení.

Ruská raketa měla vynést na oběžnou dráhu tři družice navigačního systému Glonass. Jejich zkáza podle moskevského rozhlasu celý projekt těžce poškodí, někteří odborníci dokonce hovoří o jeho zastavení. Hodnota ztracených aparátů se odhaduje na čtyři miliardy rublů (2,4 miliardy korun), za největší problém ale média označují další vážný šrám na pověsti ruského kosmického programu.

Proton je jedinou ruskou raketou, která může vynášet těžké družice

Porucha rakety Proton už v roce 2010 „pohřbila" tři družice systému Glonass za dvě a půl miliardy rublů. Ve stejném roce ztratilo Rusko aparát Fobos-grunt, který měl doletět k Marsu – místo toho dopadl do vod Pacifiku, kde se utopila i investice pět miliard rublů.

Odborníci hovoří o systémové krizi ruské vědy a nízké profesionální úrovni personálu výrobních závodů. Proton je přitom jedinou ruskou raketou, která může na oběžnou dráhu vynášet těžké družice. Naději ruští odborníci vkládají do modernějších nosných raket Angara, které by měly začít létat napřesrok.

Glonass-M jsou satelity ruského globálního navigačního systému Glonass druhé generace. Podle ITAR-TASS na rozdíl od družic první generace vysílají dva signály pro civilní uživatele, což umožňuje podstatně přesnější určování polohy. Jejich životnost má být sedm let.

Zdroj: Youtube