Rusku zadržel americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) loni v červenci. Dnes před vynesením verdiktu prohlásila, že se hluboce omlouvá, a poprosila o slitování.

Butinová obvinění vznesené prokuraturou zprvu odmítala, loni v prosinci se však na základě dohody s vyšetřovateli k činu přiznala. Díky tomu si zajistila nižší trest, než jaký jí podle zákona hrozil. Zmíněných 18 měsíců, které jí soud uložil, žádala prokuratura.

Český prezident Miloš Zeman na české ambasádě v Pekingu, kde se zúčastnil 25. dubna 2019 slavnostní recepce na oslavu výročí 70 let od uzavření česko-čínských diplomatických styků
Úspěšná návštěva v Číně. České firmy podepsaly spolupráci v letectví či těžbě

V rámci dohody Butinová uvedla, že se snažila proniknout do konzervativní NRA s cílem získat informace o vlivných Američanech a přes ruského prostředníka je předat do Moskvy. Podle jejích obhájců byl kontaktem, který měl informace předávat Moskvě, vlivný ruský politik a bývalý poslanec Alexandr Toršin, nynější viceguvernér centrální banky.

Moskva obvinění vůči zadržené odmítá. Prezident Vladimir Putin uvedl, že o její příslušnosti k ruským rozvědkám žádná ruská tajná služba nic neví.

Setkala se i s Trumpem

Kauza Butinové nesouvisela s vyšetřováním ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016, které vedl bývalý šéf FBI Robert Mueller a ve kterém se zaměřil i na kampaň nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Sama Butinová se nicméně s Trumpem osobně setkala, v roce 2015 mu na shromáždění v Las Vegas položila dotaz na budoucí vztahy s Ruskem. Trump tehdy řekl, že s Putinem bude vycházet velmi dobře.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Mír na Korejském poloostrově podle Kima závisí na USA