Již dříve zveřejnilo ruské velvyslanectví v USA na sociálních sítích anketu, jejíž respondenti mohli hlasovat o tom, která z amerických ambasád má být uzavřena. Zatímco 47 procent hlasujících se v anketě vyslovilo pro Petrohrad, 35 procent získal Jekatěrinburg a dalších 18 procent Vladivostok, připomíná Izvestija.  

Pro uzavření ambasády v Petrohradu se však ruské ministerstvo zahraničí rozhodlo zejména proto, že „tento konzulát má pro USA naprosto klíčový význam“. Do budoucna ale nevylučuje ani uzavření ambasád v Jekatěrinburgu a Vladivostoku.

„Vyhrazujeme si právo reagovat na jakýkoli krok, který učiní ruská vláda,“ reagovala na informaci o možném uzavření ambasády mluvčí amerického velvyslanectví v Rusku Maria Olsonová.

Vyhoštění šedesáti ruských diplomatů a uzavření ruského zastupitelství v Seattlu nařídil Bílý dům na začátku tohoto týdne v reakci na kauzu otráveného dvojitého agenta Sergeje Skripala. Proti tomuto rozhodnutí Donalda Trumpa ostře protestoval ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov, který uvedl, že „reakce Moskvy bude analogická“.