Most na Krym zneužívá Rusko k vojenskému ovládnutí Azovského moře. Ukrajina vyhlásila válečný stav.

„Vidíme jasně, jak obrovsky vzrostla popularita Vladimira Putina v roce 2014 po Krymu,“ vysvětlovala akademička Ljubov Šišelinová, vedoucí Institutu Centrální a Východní Evropy Ruské akademie věd, proč na jaře Putin tak lehce vyhrál prezidentské volby. Jenže od březnových voleb to jde s Putinem z kopce, mizerný vývoj ekonomiky, sankce USA a hlavně penzijní reforma zvyšující důchodový věk Rusů nad dnešní hranici dožití s oblibou ruského prezidenta zamávaly. A Azovské moře, jako místo, kde lze lehce ukázat převahu nad nepokornými Ukrajinci, se nabídl jako cíl pro další demonstraci síly.

Oblast konfliktuZdroj: DENÍK

Kerčským mostem na Krym, kvůli kterému se zastavila po celém Rusku velká část dopravních staveb, není totiž jen jedinou pozemní spojnicí Ruska a už čtvrtý rok okupovaného ukrajinského polostrova. Celkem devatenáct kilometrů dlouhé dopravní dílo umožňuje Rusku také zcela kontrolovat Azovské moře a v případě potřeby zcela odříznout od světa Mariupol. Z tohoto druhého největšího ukrajinského přístavu se exportují výrobky východoukrajinských oceláren.

Ukrajina, která stále vede válku s Ruskem podporovanými a řízenými ozbrojenci na východě země, začala v tomto roce rozšiřovat u Mariupolu svoji námořní základnu. Rusko ale dalo včera najevo, že Azovské moře považuje celé za svůj prostor a žádnou větší ukrajinskou vojenskou přítomnost na něm nehodlá připustit. Že je podle platných dohod mezi Kyjevem a Moskvou Azovské moře společným prostorem, to je Rusku viditelně jedno.

V neděli prostě lodím ukrajinského námořnictva odmítlo povolit vplutí pod krymským mostem do Azovského moře a pak je pro jistotu ještě zajalo. Následně pak na den na příkaz z Moskvy zablokoval vjezd a výjezd z Azovského moře ruský tanker, který zakotvil přímo pod mostem. „Já to vnímám jako pokus ruské strany znemožnit Ukrajině využívat Azovské moře,“ uvedl pro ČRo rusista Jan Šír z Univerzity Karlovy.

Putin ale zapomněl, že se nepíše rok 2014, ale 2018, a tak mu obsazení Azovského moře neprojde tak lehce jako okupace Krymu.

Ukrajina se brání

Ukrajinský parlament včera vyhlásil válečný stav, který bude od středy trvat 30 dnů, a ještě před tím směrem ke Krymu vyplula celá ukrajinská flotila, tedy to, co z ní po okupaci Krymu zbylo. „NATO žádá, aby Rusko zajistilo neomezený přístup k ukrajinským přístavům v Azovském moři v souladu s mezinárodním právem,“ ozvala se aliance, která jedná o společných krocích s Ukrajinou. Rusko, jako skoro vždy, mluví o „ukrajinské provokaci“. Je ale zřejmě jen otázka času, kdy Rusko ustoupí. Putin bude muset najít jiný způsob, jak si zvýšit popularitu.