Most na Krym zneužívá Rusko k vojenskému ovládnutí Azovského moře. Ukrajina vyhlásila válečný stav.

„Vidíme jasně, jak obrovsky vzrostla popularita Vladimira Putina v roce 2014 po Krymu,“ vysvětlovala akademička Ljubov Šišelinová, vedoucí Institutu Centrální a Východní Evropy Ruské akademie věd, proč na jaře Putin tak lehce vyhrál prezidentské volby. Jenže od březnových voleb to jde s Putinem z kopce, mizerný vývoj ekonomiky, sankce USA a hlavně penzijní reforma zvyšující důchodový věk Rusů nad dnešní hranici dožití s oblibou ruského prezidenta zamávaly. A Azovské moře, jako místo, kde lze lehce ukázat převahu nad nepokornými Ukrajinci, se nabídl jako cíl pro další demonstraci síly.

Oblast konfliktu

Kerčským mostem na Krym, kvůli kterému se zastavila po celém Rusku velká část dopravních staveb, není totiž jen jedinou pozemní spojnicí Ruska a už čtvrtý rok okupovaného ukrajinského polostrova. Celkem devatenáct kilometrů dlouhé dopravní dílo umožňuje Rusku také zcela kontrolovat Azovské moře a v případě potřeby zcela odříznout od světa Mariupol. Z tohoto druhého největšího ukrajinského přístavu se exportují výrobky východoukrajinských oceláren.

Ukrajina, která stále vede válku s Ruskem podporovanými a řízenými ozbrojenci na východě země, začala v tomto roce rozšiřovat u Mariupolu svoji námořní základnu. Rusko ale dalo včera najevo, že Azovské moře považuje celé za svůj prostor a žádnou větší ukrajinskou vojenskou přítomnost na něm nehodlá připustit. Že je podle platných dohod mezi Kyjevem a Moskvou Azovské moře společným prostorem, to je Rusku viditelně jedno.

V neděli prostě lodím ukrajinského námořnictva odmítlo povolit vplutí pod krymským mostem do Azovského moře a pak je pro jistotu ještě zajalo. Následně pak na den na příkaz z Moskvy zablokoval vjezd a výjezd z Azovského moře ruský tanker, který zakotvil přímo pod mostem. „Já to vnímám jako pokus ruské strany znemožnit Ukrajině využívat Azovské moře,“ uvedl pro ČRo rusista Jan Šír z Univerzity Karlovy.

Putin ale zapomněl, že se nepíše rok 2014, ale 2018, a tak mu obsazení Azovského moře neprojde tak lehce jako okupace Krymu.

Ukrajina se brání

Ukrajinský parlament včera vyhlásil válečný stav, který bude od středy trvat 30 dnů, a ještě před tím směrem ke Krymu vyplula celá ukrajinská flotila, tedy to, co z ní po okupaci Krymu zbylo. „NATO žádá, aby Rusko zajistilo neomezený přístup k ukrajinským přístavům v Azovském moři v souladu s mezinárodním právem,“ ozvala se aliance, která jedná o společných krocích s Ukrajinou. Rusko, jako skoro vždy, mluví o „ukrajinské provokaci“. Je ale zřejmě jen otázka času, kdy Rusko ustoupí. Putin bude muset najít jiný způsob, jak si zvýšit popularitu.