„Ruské ozbrojené síly jsou potřebné k dosažení rovnováhy v našem regionu, přinejmenším na Středním východě, dokud se nezmění globální politická rovnováha. A to se možná ani nestane, nevíme. Takže je to důležité a nezbytné,“ řekl Asad v rozhovoru pro ruská média.

Sýrie. Do města Dará přijíždějí syrské jednotky.
Kolébka revoluce dobyta. Asad ovládl syrské město Dará

Dodal, že dohoda Sýrie s Ruskem o letecké základně Hmímím byla podepsána na více než 40 let, což naznačuje, že vztah mezi oběma zeměmi je dlouhodobý.

Rychlý návrat uprchlíků do Sýrie je pak v současnosti hlavní otázkou, o které se diskutuje mezi Damaškem a Moskvou, citovala Asada agentura Interfax. „Vyzýváme uprchlíky, zejména na Syřany, kteří zde podnikali, aby se vrátili,“ uvedl syrský prezident.

Ruský prezident Vladimir Putin se svým syrským protějškem Bašárem Asadem
Asad se sešel s Putinem. Řešili úspěch v boji s terorismem i mírové procesy

K návratu vyzval syrské uprchlíky i ruský velvyslanec v Sýrii Alexandr Lavrenťjev, který řekl, že jim nic nehrozí ze strany vlády prezidenta Bašára Asada nebo syrského bezpečnostního aparátu.

„Lidé chápou, že jim ze strany vlády a bezpečnostního aparátu nehrozí nebezpečí a vracejí se do svých domovů, na jejich území, která jsou nyní pod vládní kontrolou,“ řekl ruský velvyslanec při návštěvě sousedního Libanonu, kam uprchl přibližně milion Syřanů.

Po provincii Dará získali syrští vojáci od povstalců také Kunejtru.
Ze syrské Kunejtry odcházejí povstalci. Okamžitě pomůžeme místním, říká guvernér

Asad se v rozhovoru vyjádřil i k otázce syrské civilní obrany, známé též pod názvem Bílé přilby, jejichž 800 příslušníků v neděli izraelská armáda evakuovala z válečné zóny v jižní Sýrii. Skupina, která se označuje za neutrální, a je široce podporována Západem, si připsala zásluhy za zachránění tisíců lidí v rebelech kontrolovaných oblastech, které byly vystaveny bombardování ze strany Damašku a jeho spojenců.

Podle Asada však byli syrští záchranáři pouhým krytím pro militantní skupiny. „Osud bílých helem je stejný jako u jakýchkoli jiných teroristů," citoval syrského vůdce Interfax. „Mají dvě možnosti: složit své zbraně a využít amnestii, jak se to děje za posledních čtyřech až pěti letech, nebo být zlikvidován jako každý jiný terorista,“ řekl.

Příslušníci Bílých přileb působí v místech bojů vládních sil s povstalci
Bílé přilby byly v nebezpečí. Izrael je ze Sýrie evakuoval do Jordánska