Bývalý vězeň své matce ve zprávě zaslané z fronty popsal, že jeho oddíl se díky „mnohamilionovým“ úplatkům, na něž se skládají vojáci oddílu, nehýbe ze současných pozic a bojů se neúčastní. Matka tuto hlasovou zprávu poskytla novinářům.

„Jde to všechno z našich peněz. Dokonce i lidé, kteří mají karty (na něž ruské ministerstvo obrany posílá vězňům na frontu výplaty, pozn. red), peníze prakticky ani nevidí, protože je pořád potřeba skládat se na úplatky, dárky pitomým generálům a šéfům,“ uvedl tento bývalý vězeň. Bojů se účastní v jednom z oddílů známých jako Štorm Z, jejichž řady plní právě trestanci nebo vojáci, kteří porušili disciplínu.

Šéfové obou komor českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil vyrazili na Ukrajinu:

Miloš Vystrčil a Markéta Pekarová Adamová přijeli do Kyjeva
Vystrčil a Pekarová v Kyjevě: Česko nepřestane dodávat Ukrajině zbraně, uvedli

Informaci o velmi rozšířeném systému úplatků potvrdil novinářům také ruský důstojník. Podle něj si mohou vojáci například za deset až padesát tisíc dolarů (přes 1,1 milionu korun) koupit potvrzení o zranění, které vyžaduje hospitalizaci. Cena závisí na tom, v jaké části fronty voják je a jakou má hodnost. Dovolená podle něj stojí pět až deset tisíc dolarů (zhruba 220 tisíc korun), ale například důstojníci si ji koupit nemohou.

Jeden ze zdrojů listu Novaja gazeta Europe také poukázal na skutečnost, že za zranění v bojích vojákovi náleží od státu kompenzace ve výši tří milionů rublů (750 tisíc korun). Kompenzace se podle něj vztahuje i na případy, kdy si voják za úplatek koupil potvrzení.

Jediná možnost

Ředitel lidskoprávní organizace Graždanin. Armija. Pravo (Občan. Armáda. Právo) Sergej Krivenko novinářům řekl, že v současnosti pozoruje v ruské armádě závažná porušování práv vojáků. Úplatky nebo dezerce jsou tak podle něj často jedinou možností, jak mohou vojáci ochránit své zdraví a životy.