Ruští výsadkáři se přemístí do Běloruska po železnici. Celkem se společného cvičení zúčastní kolem 300 vojáků a 70 kusů bojové a speciální techniky.

Vůdkyně běloruské opozice Svjatlanu Cichanouská s polským premiérem Mateuszem Morawieckim ve Varšavě.
Cichanouskou vítali Poláci s poctami, na V4 nemohla

Podle původního plánu se mělo v Bělorusku v druhé polovině září uskutečnit společné cvičení Slovanské bratrství za účasti běloruských, ruských a srbských ozbrojených sil. Tyto manévry se konají od roku 2015 střídavě na území jedné z účastnických zemí. Loni se uskutečnily v Srbsku, v roce 2018 v Rusku.

Vyhrocená situace

Letos srbský ministr obrany Aleksandar Vulin oznámil, že Evropská unie vyzvala Bělehrad, aby se plánovaného cvičení v Bělorusku nezúčastnil. V důsledku toho se srbská vláda rozhodla zmrazit veškerá vojenská cvičení se všemi státy na šest měsíců. Začátek cvičení byl pak o týden předsunut, původně byl stanoven na 21. září.

Setkání premiérů V4 (zleva) Igor Matovič ze Slovenska,  Mateusz Morawiecki z Polska, Viktor Orbán z Maďarska a Andrej Babiš z ČR v polském Lublinu.
V Bělorusku se musí konat svobodné volby, shodli se zástupci V4

Společné bělorusko-ruské vojenské cvičení proběhne za vyhrocené situace v Bělorusku, kde už přes měsíc pokračují protesty proti autoritářskému režimu prezidenta Aleksandra Lukašenka.