„Ano, přístavy Berdansk a Mariupol jsou částečně odblokovány. Plavidla mohou cestou k ukrajinským přístavům vstupovat a vystupovat do Kerčského průlivu. Pohyb je částečně obnoven,“ citovalo ministerstvo Omeljanova slova. Podle ministerstva v současnosti čeká na vstup do Azovského moře 17 ukrajinských lodí.

Rusko má na základě smlouvy s Ukrajinou právo namátkově kontrolovat lodě v Kerčském průlivu, který se nachází mezi ruskou pevninou a poloostrovem Krym, který Moskva anektovala v roce 2014. Kyjev však obviňuje Moskvu, že toto právo v poslední době zneužívá.

Nadměrné zastavování a kontroly obchodních plavidel směřujících do ukrajinských přístavů jsou podle Ukrajiny v rozporu s Úmluvou OSN o námořním právu a bilaterálními dohodami mezi Ukrajinou a Ruskem.

Mezinárodní námořní organizace podpořila Kyjev

Situace vyeskalovala na konci listopadu, kdy plavidla ruské pohraniční stráže zadržela v průlivu tři ukrajinské lodě i s posádkami. Ukrajina, kterou již dříve podpořilo NATO a západní státy, si na chování Ruska v pondělí stěžovala také ve Výboru pro námořní bezpečnost Mezinárodní námořní organizace (IMO).

„Dne 3. prosince 2018 vyjádřila delegace Ukrajiny ve Výboru pro námořní bezpečnost Mezinárodní námořní organizace (IMO) silný protest vůči Ruské federaci v souvislosti s ozbrojeným útokem a zadržením tří ukrajinských námořních lodí, jakož i zatčením členů jejich posádek,“ uvedlo v pondělí ukrajinské velvyslanectví ve Velké Británii.

Ukrajinská tisková agentura Interfax-Ukraine uvedla, že Kyjevu vyjádřili podporu zástupci 34 členských států IMO, kteří současně odsoudili další ozbrojenou agresi Ruské federace proti Ukrajině.