„Británie obvinila Rusko, aniž by předložila důkazy. To je bezprecedentní. Je to něco neslýchaného. My, Rusko, musíme reagovat tvrdě a přiměřeně,“ zlobila se předsedkyně Rady federace Valentina Matvijenko, kterou cituje ruská agentura TASS.

Na včerejším jednání Rady bezpečnosti OSN, kterou Británie svolala, zástupce Ruska účast své země na otravě agenta odmítal a nabídl, že se bude na vyšetřování podílet.

Odveta za otráveného agenta Skripala: Británie vyhostí 23 ruských diplomatů

Ruská ambasáda v USA prohlásila, že „rozhodnutím vyloučit 23 diplomatů dal Londýn najevo, že nalézt pravdu je poslední věc, kterou si přeje,“ zní prohlášení ambasády.

Spojené státy v případu vyjádřily Británii podporu, píše BBC.

Podle mluvčí Bílého domu Sarah Sandersové USA „nechtějí, aby se tento odporný útok znovu opakoval“ a reakci svého spojence označily za „spravedlivou odpověď“.

Trump použil vůči Rusku slova, která do té doby nepoužíval. „Tato poslední akce zapadá do vzorců chování, kterými Rusko ignoruje mezinárodní pořádek, podkopává suverenitu a bezpečnost států a pokouší se vyvracet a diskreditovat demokratické instituce a procesy,“ zní oficiální prohlášení Bílého domu.

Ruský špion Sergej Skripal
Mayová: Za otravou špiona Skripala pravděpodobně stojí Rusko

Důvodem vyhoštění diplomatů je podle britské premiérky Theresy Mayové fakt, že Rusko událost nevysvětlilo, především jak se plyn zvaný Novičok, jehož výrobu zná pouze Rusko, dostal do Británie. Smrtící látku používaly ke svým účelům sovětské a ruské tajné služby KGB, respektive FSB.

Součástí britské reakce jsou další tvrdá opatření, zmrazení ruského majetku, zpřísnění kontrol soukromých letů do Ruska a důslednější kontroly ruského zboží. Vláda také zastavení všechny plánované bilaterální schůzky s ruskými činiteli.

Královská rodina se rovněž nezúčastní světového šampionátu FIFA, které se vůbec poprvé bude hrát Rusku. Nepřijede na něj ani žádný ministr.

Jde o největší odvetnou akci od roku 1985, kdy byl odhalen dvojitý agent Oleg Gordievsky.

Dvojitý agent Skripal pracoval pro ruskou rozvědku GRU i pro britskou MI6. V prosinci 2004 jej zatkla ruská federální služba FSB. O dva roky později byl odsouzen za špionáž k třinácti rokům vězení. V ruském kriminálu si však odseděl pouze čtyři roky, jelikož byl propuštěn v rámci americko-ruské výměny špionů. Od té doby se usadil v Británii.

Hrob Skripalovy manželky Ljudmily
Záhada otravy exšpiona Skripala: smrtícím nástrojem mohla být pohřební kytice