S osvědčením o technickém stavu aut se v Rusku vesele kšeftuje. Lze je koupit přes internetové nabídky, ale i od nepoctivých prodejců a pojišťovacích agentů. Ti druzí totiž spolu s povinným ručením nabízejí také osvědčení o technické kontrole auta, aniž by s ním musel majitel do příslušného servisu.

Ilustrační foto egyptského vlaku
V Egyptě se srazily vlaky, hlášeno je 36 mrtvých a víc než stovka zraněných

Jak uvedl pro ruský server Izvěstija Vladimír Fjodorov, bývalý šéf ruské dopravní policie v letech 1992 až 2002, technické prohlídky se v současnosti v Rusku v podstatě nekonají, i když je zákon přikazuje. Naznačuje tím, že si je majitelé aut většinou rovnou kupují bez návštěvy stanice technické kontroly a ruské silnice křižují auta s fiktivními prohlídkami technického stavu.

Na Ministerstvu ekonomického rozvoje kvůli tomu už sestavili pracovní skupinu. Zákon o technických prohlídkách je v Rusku v platnosti teprve od roku 2011. Podle něho musí zájemce o povinné ručení předložit pojišťovně i dokument o technické prohlídce vozu, jestli vůz splňuje bezpečnostní nařízení.

Počet stanic technické kontroly, které přišly o akreditaci k technickým kontrolám, vzrostl v prvním pololetí letošního roku o 37 procent v porovnání se stejným obdobím roku 2016. Momentálně je v Rusku necelých 4700 „STK“.

Kasselská policie hledá zatím neznámého otce, který fotil svou dceru s cigaretou.
Německá policie pátrá po nemluvněti s cigaretou

Na internetu lze narazit na nejrůznější nabídky společností, které „zařídí“ diagnostickou kartu v ceně od 650 do 1200 rublů (260 až 480 korun). Moskevští zprostředkovatelé slibují vyřízení dokumentu do 2 minut a bezplatné dodáním adresu majitele auta zdarma, pokud je z Moskvy.

Vedle fotografování technické kontroly, jak bylo zavedeno například i v Česku, by se měla kontrola vozu v ruských stanicích zaznamenávat i na videonahrávkách, jestli proběhla kontrola podle všech pravidel. Stanice by také měly mát stanovenou „propustnost“ zákazníků, aby nedocházelo k jejich.

Kontrola vajec.
Nakažená vejce se dostala do 17 zemí včetně Slovenska, Česku se zatím vyhnula

V první fázi by se měly kontroly jen fotografovat, videozáznamy přijdou na řadu později.