Oznámil to v pátek ruský tisk s odvoláním na experty ruské kosmické agentury Roskosmos. Projekt Mars-500, při němž šestice dobrovolníků strávila v uzavřeném prostoru u Moskvy 520 dní v podmínkách simulovaného letu na Mars, dnes končí.

Roskosmos by chtěl na oběžnou dráhu vyslat nejméně dva kosmonauty nikoli na obvyklou dobu čtyř až pěti měsíců, ale nejméně na půldruhého roku. Konkrétní plány ale podle náměstka ředitele Roskosmosu Vitalije Davydova zatím neexistují a je navíc zřejmé, že nejbližším termínem pro podobný experiment je rok 2014. Do té doby je totiž program posádek Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) pevně stanoven.

Pokud jde o délku pobytu ve vesmíru, rekord zatím drží ruský kosmonaut Valerij Poljakov, který ve vesmíru strávil 437 dnů, 17 hodin a 59 minut.

Mezinárodní posádka

Budoucí posádka letu na Mars bude mezinárodní, a proto by podle Davydova měl takový být i tým testovaných kosmonautů na ISS. Z výběru vypadá Čína, která se programu ISS neúčastní, zato vážným kandidátem prý bude některý z Američanů. Podmínkou je pochopitelně souhlas americké NASA, dodal Davydov.

Reálný let na Mars by podle expertů měl trvat 400 až 700 dnů. Posádku pozemského simulovaného letu Mars-500, který začal loni v červnu, tvoří inženýr Alexej Siťov, kardiolog Suchrob Kamolov, vojenský lékař Alexandr Smolejevskij, Francouz Romain Charles, Ital kolumbijského původu Diego Urbina a Číňan Wang Jü.