Protesty proti věznění Navalného se na mnoha místech Ruska konaly i před týdnem, kdy byla Julija Navalná také zatčena.

Jejího muže policie zadržela 17. ledna ihned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té Navalnyj obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Podobné protesty jako dnes se konaly minulou sobotu a zadrženo při nich bylo na 3000 lidí.

Na sociálních sítích kolují záběry dnešních policejních zákroků. Na snímku z Kazaně je vidět, že policisté přinutili demonstranty lehnout si do sněhu. V Petrohradě skončilo ve vazbě 100 lidí. Policie si tam podle svědků počínalabrutálně, použila omračující prostředky i slzný plyn.

Čtyřicetiletá účastnice protestu v Moskvě řekla, že přišla, i když měla v noci panický záchvat. "Vím, že žiju v naprosto bezprávním státě. V policejní zemi, kde nejsou nezávislé soudy. V zemi řízené korupcí. Chci žít jinak," citovala ji agentura Reuters. V Moskvě jsou od středečního večera zatýkáni Navalného spolupracovníci i zástupci opozičních médií.

Uzavřené metro i restaurace

V hlavním městě úřady sáhly k bezprecedentním bezpečnostním opatřením: v okolí Kremlu uzavřely stanice metra, omezily autobusovou dopravu a nařídily uzavřít restaurace a obchody.

Organizátoři moskevské akce dvakrát změnili místo setkání, protože policie zatarasila do některých částí města pěším přístup. Nevytvořil se proto homogenní dav, ale menší skupiny.

Uzavřené zůstalo i centrum Vladivostoku, kde se mezi 100 zadrženými ocitli i novináři. Asi stovka Navalného příznivců vyšla u mořského pobřeží na led, kde vytvořili ze svých těl písmeno N a vykřičník. "Zatknou každého, kdo už nevydrží na mraze a vrátí se na břeh," poznamenal zpravodaj listu Kommersant. Demonstrovalo se i Petropavlovsku-Kamčatském a v Chabarovsku.

V sibiřském Tomsku, který Navalnyj navštívil krátce předtím, než loni v srpnu zkolaboval s otravou, dnes lidé skandovali "Nechte ho jít". Několik desítek lidí přišlo protestovat i v Jakutsku, třebaže panoval 42stupňový mráz. "Protestuji poprvé. Je mi z toho totálního bezpráví vrchnosti nanic," řekl podle opozičních médií demonstrant jménem Ivan.

Julija Navalná na instagramu napsala: "Když budeme mlčet, přijdou si zítra pro kohokoli z nás." Mezi postiženými spojenci Navalného je i její bratr Oleg, který je v domácím vězení.

Mluvčí ruského ministerstva vnitra Irina Volková v sobotu prohlásila, že lidé by se měli protestů zdržet kvůli pokračující epidemii covidu-19. Každý, kdo bude přistižen při porušování karanténních opatření, podle ní může čelit trestnímu stíhání.