Z nácviku přehlídky na Rudém náměstí v Moskvě bylo podle agentury Reuters už předem možné usuzovat, že se jí letos zúčastní méně vojáků a armádní techniky než v minulých letech. Přítomni nebyli téměř žádní hosté ze zahraničí. Vladimir Putin pozval běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.

„Západ zapomněl, kdo porazil nacisty,“ řekl na úvod svého projevu Putin. „Západní elity zasévají rusofobii a agresivní nacionalismus. Ničí pomníky sovětským vojákům, když vytvářejí kult nacistů,“ uvedl také ruský prezident s tím, že se západní země snaží Rusko zničit. „Zdá se, že zapomněli, k čemu vedly šílené ambice nacistů na ovládnutí světa, zapomněli, kdo porazil toto příšerné, naprosté zlo, kdo se postavil na obranu rodné země a nešetřil životy kvůli osvobození národů Evropy,“ řekl Putin.

Český prezident Petr Pavel se v dubnu v Kyjevě setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským
Útok nesmí selhat. Pavel varoval Kyjev před uspěcháním ukrajinské protiofenzivy

Právě Západ podle Putina může za rozpoutání války na Ukrajině. Ruský prezident v projevu vyzval k vítězství a řekl, že budoucnost Ruska a ruského lidu závisí právě na vojácích, kteří za celou zemi bojují na Ukrajině. „Jsme hrdi na účastníky speciální vojenské operace. Na všechny, kdo bojují v první linii, kdo pod palbou zásobují frontu, zachraňují raněné. Není teď nic důležitějšího než váš boj. Na vás teď spočívá bezpečnost země, na vás závisí budoucnost naší státnosti a lidu. Se ctí plníte svou povinnost, bojujete za Rusko,“ zdůraznil ruský prezident.

Putin ocenil také přítomnost vůdců dalších postsovětských zemí - převážně středoasijských - na přehlídce, která je druhým rokem ve stínu ruské invaze na Ukrajinu. Putin přišel z Kremlu na tribunu na Rudém náměstí v doprovodu prezidentů Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu Kasyma-Žomarta Tokajeva, Sadyra Žaparova, Imomaliho Rachmona, Serdara Berdymuhamedova, Šavkata Mirzijojeva a také arménského premiéra Nikola Pašinjana a běloruského vůdce Alexandra Lukašenka.

Válkou zničený ukrajinský Bachmut
Wagnerovci začínají dostávat munici, uvedl Prigožin. Ale jen na papíře

V nejméně šesti ruských oblastech byly letošní oslavy zcela zrušeny kvůli obavám, že by se mohly stát terčem ukrajinských útoků. Zrušena byla letos také tradiční součást oslav Dne vítězství, pochod Nesmrtelného pluku. Při něm lidé nesou portréty svých příbuzných, veteránů z druhé světové války.

Přísná bezpečnostní opatření 

Přehlídka se koná za přísných bezpečnostních opatření, která byla přijata také v návaznosti na dronové útoky na Kreml z minulého týdne, z nichž ruští představitelé obvinili Ukrajinu a označili je za pokus Kyjeva zabít Putina. Ukrajina to odmítla. Škody po nedávných útocích připisovaných Ukrajině v poslední době utrpěla také řada dalších objektů kritické infrastruktury v Rusku.

Letecká část přehlídky byla zrušena, uvedl TASS s tím, že zrušení této tradiční části přehlídky nebylo oficiálně oznámeno, ale už generálních zkoušek v dubnu a v květnu se letadla a vrtulníky neúčastnily. Letecká přehlídka se nekonala ani loni, ale to úřady vysvětlily údajně nepříznivým počasím. Pozorovatelé za důvod spíše pokládali nasazení letectva na Ukrajině. Dnes bylo v Moskvě během přehlídky slunečno.

Ruský prezident Vladimir Putin
Ukrajina se pokusila o dronový útok na Putinovu rezidenci v Kremlu, tvrdí Rusko

Na přehlídce byla poprvé předvedena obrněná vozidla Achmat a Spartak, která vyjela na Rudé náměstí hned po historických tancích T-34, které patří k symbolům sovětského vítězství v druhé světové válce. Jiné, moderní tanky, tentokráte chyběly. Armáda nicméně předvedla obrněné vozy Tigr-M a Bumerang, taktické rakety Iskander i strategické rakety Jars a systém protivzdušné obrany S-400 Triumf, uvedla agentura RIA Novosti.

Úřady v Moskvě zakázaly používání dronů a začaly rušit signál GPS, což vedlo ke komplikacím například při jízdě taxíkem. Policistům byly narychlo rozdány dalekohledy, aby jimi mohli včas odhalit přilétávající drony.

Podívejte se, jak oslavy v Moskvě probíhaly v loňském roce:

Oslavy výročí porážky nacismu přicházejí v době pokračujících ruských ztrát ve válce na Ukrajině, která trvá již 15. měsícem, a také před očekávanou ukrajinskou protiofenzivou, jejímž cílem má být osvobození Ruskem okupovaných území Ukrajiny.

Klíčové výročí

Den vítězství je klíčovým výročím pro prezidenta Putina, který často připomíná bojového ducha a oběti, které pomohly Sovětskému svazu porazit nacistické Německo ve druhé světové válce. Snaží se tím v Rusech podnítit pocit vlastenectví, a to zejména poté, co loni v únoru zahájil takzvanou zvláštní vojenskou operaci na Ukrajině s cílem zbavit sousední zemi nacismu.

Rusko slaví vítězství ve druhé světové válce o den později než většina zemí Evropy, protože v době, kdy nacistické Německo 8. května podepsalo kapitulaci, bylo v Moskvě vzhledem k časovému posunu již po půlnoci, tedy 9. května.

Galerie z přehlídky k 75. výročí konce 2. světové války v roce 2020:

Den vítězství na Rudém náměstí v roce 2019:

Den vítězství na Rudém náměstí v roce 2018: